Wydarzenia towarzyszące 2. Ukraina! Festiwal Filmowy

2. edycja UKRAINA! Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 4-8 października w Kinie Luna. W tym roku hasłem przewodnim jest NOWE KINO. W planach nowe produkcje filmowe, dokumenty oraz filmy krótkometrażowe i niezależne. Oprócz pokazów filmowych zapraszamy do udziału w imprezach towarzyszących, a wśród nich: warsztaty Motanek, słowiańskich lalek dobrych życzeń, koncert  OY Sound System oraz spotkanie „Kino ukraińskie po Majdanie”. Ponadto pokaz niemego filmu „Cwaniak” z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka i tradycyjnie już spotkania z twórcami filmowymi po pokazach w Kinie Luna.

Lika_Tar

WARSZTATY MOTANEK

7.10 (sobota) godz. 11:00 foyer Kina Luna, koszt: 60 zł/osoba, zapisy: ukrainnaff@gmail.com

Znane od wieków lalki motanki możemy spotkać niemalże w każdym kraju słowiańskim. Na Ukrainie są one szczególnie znane i, zwłaszcza obecnie, bardzo popularne. Charakterystyczny brak rysów twarzy, symbolika kolorów i materiałów sprawiają, że można stworzyć tę jedną niepowtarzalną lalkę. Podczas tworzenia lalki przelewamy na nią swoje uczucia, marzenia i pozytywne emocje. Praca z motanką przez wielu nazywana jest lalkorerapią, można ją przyrównać do medytacji duchowej. Dawniej robione były przez matki dla córek, czy przez babcie dla wnucząt na znak troski i kontynuacji rodu. Obecnie tworzą je zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dla siebie i swoich bliskich. Lalki wykonywane są ręcznie, bez użycia igieł, ze skrawków materiału, tasiemek, koronek, koralików, słowem tego, co w danej chwili znajduje się pod ręką. Najważniejsza jest intencja. Dlatego lalkę, którą ktoś zostanie obdarowany należy zaprosić do swojego życia, porozmawiać, nakierować na dobre uczucia i poprosić o wsparcie.

13419203

KONCERT  OY Sound System

Ukraiński zespół OY Sound System został założony przez wokalistę zespołu Dakha Brakha Marko Halanevycha, muzyka elektronicznego Tarasa Halanevycha (Galatar) oraz gitarzystę Eugene Slavyanova z zespołu „Reve ta Stohne” w 2012 roku w Kijowie. Nieco później do zespołu dołączyła wokalistka Victoria Rodko. Grupa łączy różne gatunki muzyczne, od bass, dub, przez muzykę świata, aż po electronic rock i reggae. Undergroundowy zespół etno OY Sound System wydał właśnie swój debiutancki album – 11 utworów, stworzonych w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Zespół czerpie z filozoficznych tekstów znanych ukraińskich autorów, takich jak Miroslav Lajuk czy Olesya Mamchich, które ostro kontrastują z ironicznymi wypowiedziami członków kolektywu o kijowskich rynkach czy nieszczęśliwej miłości dziewczyny z cierniem.

OY System to nowy fenomen na ukraińskiej scenie muzycznej. Zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Informacje o biletach i koncercie już niebawem na naszym profilu na FB: https://www.facebook.com/ukrainaff/

„KINO UKRAIŃSKIE PO MAJDANIE” – spotkanie wokół ukraińskiej kinematografii

8.10 (niedziela) godz. 12:00 Kino Luna, WSTĘP WOLNY

Spotkanie ma na celu przybliżenie widzowi festiwalowemu procesów zachodzących we współczesnej ukraińskiej kinematografii. Aby zrozumieć cały proces przedstawimy główne postaci ukraińskiego kina, porozmawiamy o jego początkach, o rewolucji i wojnie, ich wpływie na obecny kształt kinematografii, rozbierzemy porewolucyjny dokument ukraiński na części pierwsze i prześwietlimy filmy fabularne. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i filmoznawca Jakub Majmurek. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, Oko.press, „Aspen Review”.  W spotkaniu weźmie również udział reżyser filmowy Sergey Łysenko, autor krótkich metraży „Encyklopedia Majdanu”, które pokażemy na festiwalu.

image001

POKAZ FILMU „CWANIAK” Z MUZYKĄ NA ŻYWO skomponowaną przez Marcina Pukaluka

8.10 (niedziela), godz. 20:00, Kino Luna

„Cwaniak”, reż. Nikolai Shpikovsky, komedia, Ukraina 1929

Spokojne życie przedsiębiorczego mieszkańca Kijowa – Apollona Szmygujewa zakłócone zostaje przez wybuch wojny domowej w Rosji. Bohater postanawia przeczekać ten ciężki okres na południu Ukrainy. W podróż udaje się na przypadkowo napotkanym wielbłądzie. Po drodze złapany zostaje przez „czerwonych”, którzy konfiskują jego rzeczy i wielbłąda na potrzeby rewolucji. Dzięki swej chytrości i przebiegłości Apollon staje na czele miejscowego komisariatu, jednak jego chciwość naraża go wkrótce na kolejne niebezpieczeństwa…

Marcin Pukaluk – kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy muzykę do filmów, reklam, zajmuje się oprawą muzyczną dużych gal i eventów. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych polski, grając seanse z muzyką na żywo.

W swojej twórczości łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Tworzy muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury jak i stylistyki. Obok sentymentalnych, słowiańskich melodii odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżnych fragmentów rockowych, miękkie, przestrzenne brzmienia elektroniczne. W wywiadach podkreśla, że kluczem do zrozumienia jego muzyki jest obraz. Często decyduje on o ostatecznym kształcie utworu, nadając mu przy tym wyjątkowy, ilustracyjny charakter.

Zapraszamy na nasz FB

Organizator: Fundacja Luna Plus
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.

UKRAINA2-LUNA

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s