Łazienka dla małego ucznia

Dostosowanie wystroju i wyposażenia łazienki do potrzeb najmłodszych członków rodziny jest konieczne, by dzieci mogły nauczyć się samodzielnego wykonywania czynności higienicznych. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak dopasować sprzęt, by nie trzeba było remontować pomieszczenia, gdy kilkulatek podrośnie?

fot.Armatura_Krakow

Naturalnym jest, że chcemy dla naszych dzieci wszystkiego, co najlepsze. Kiedy więc kilkulatek nauczy się korzystać z nocnika, łatwo dojść do wniosku, że nadszedł czas, by dostosować łazienkę do jego potrzeb. Na rynku nie brakuje zabawnych baterii umywalkowych, minitoalet czy płytek w motywy znane z animowanych bajek. Urządzając pomieszczenie, z którego będą korzystać najmłodsi trzeba jednak pamiętać, że dzieci bardzo szybko dorastają. Na co zwrócić uwagę i po jakie wyposażenie sięgnąć, by zapewnić im przyjemne, wygodne i bezpieczne użytkowanie sprzętów? Co zrobić, by nie być zmuszonym na powtórkę remontu za kilka lat?

Atrakcyjność dziecięcej łazienki

Gama środków, dzięki którym można wprowadzić do wystroju pozytywny nastrój, sprawiający, że najmłodsi szybko oswoją się z pomieszczeniem i chętnie będą z niego korzystać, jest naprawdę ogromna. Wybierając spośród morza produktów, warto mieć z tyłu głowy to, że łazienka powinna rosnąć wraz z dzieckiem. Dość ryzykownym rozwiązaniem jest aranżacja nawiązująca do ulubionej kreskówki czy ukochanego bajkowego bohatera. Gusta w tym zakresie mogą zmieniać się znacznie szybciej niż potrzeba i ochota na kolejną modernizację.

Zabawną, pogodną atmosferę z powodzeniem możemy wprowadzić dzięki kolorowym akcesoriom: dywanikom, matom czy zasłonkom. Warto przy tym pamiętać o sile detalu. W minimalistycznym otoczeniu barwne ozdoby będą nadawać ton całej aranżacji. Decydując się na stonowane i jasne odcienie stałych elementów wystroju, bez wysiłku „udziecinnimy” pomieszczenie pojedynczymi, mocnymi elementami. Z łatwością i bez szoku dla portfela przyjdzie nam też wymienić dekoracje na nieco poważniejsze, gdy dziecko będzie starsze lub radykalnie zmienią się jego preferencje.

Bezpieczeństwo dziecięcej łazienki

Fot._ArmaturaBezpieczeństwo podejmowanych przez dzieci po raz pierwszy czynności jest kwestią kluczową – zarówno z perspektywy rozwoju dziecka, jak i spokojnego snu rodziców. – W łazienkach, z których korzystają najmłodsi, warto zniwelować liczbę progów i sprzętów, o które można się potknąć. Liczbę stopni pozwoli ograniczyć płytki brodzik lub kabina typu walk-in. Zagrożenie pomogą ograniczyć także naklejki i maty antypoślizgowe – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Tak jak w przypadku innych pomieszczeń, należy zadbać także o zabezpieczenie nakładkami kantów szafek, o które mogłoby uderzyć się dziecko – dodaje. W przypadku mebli łazienkowych warto zadbać także o odpowiednie ułożenie chemii gospodarczej. Wszystkie żrące środki powinny znaleźć się poza zasięgiem najmłodszych. Rozwiązaniem tej kwestii są wysokie słupki lub regały z półkami, do których ze względu na wzrost dziecko nie będzie w stanie sięgnąć lub blokady drzwi szafek i szuflad.

Kolejnym potencjalnym zagrożeniem jest poparzenie zbyt gorącą wodą. Szczególnie jeśli w instalacji występują skoki ciśnienia powodujące nagłą zmianę jej temperatury, warto pomyśleć o baterii termostatycznej. – Baterie termostatyczne są wyposażone w układ utrzymywania stałej temperatury wypływającej z nich wody – mówi Katarzyna Choniawko. – W ich wnętrzu zmieszaniu ulegają zimny i gorący strumień. Pod wpływem wzrostu temperatury, element regulacyjny zmienia kształt, odpowiednio zwiększając otwór, którym przepływa chłodna woda i zmniejszając ten, którym płynie gorąca. W najlepszych bateriach tego typu, zmiany temperatury są praktycznie niezauważalne – tłumaczy ekspert Armatury Kraków.

Wyposażenie funkcjonalne niezależnie od wzrostu

Z punktu widzenia rozwijającej się samodzielności, znaczenie ma także zapewnienie łatwego i bezpiecznego dostępu do wszystkich sanitariatów. Choć na rynku są dostępne miski ustępowe oraz umywalki o obniżonej konstrukcji, jest to rozwiązanie adresowane przede wszystkim do przedszkoli i szkół, w których korzystają z nich tylko użytkownicy w określonym wieku. Ich górna krawędź znajduje się o 15 – 35 cm niżej niż w przypadku „dorosłej” wersji przez to rodzice nie są w stanie korzystać z nich w pełni swobodnie Idealnym rozwiązaniem jest więc antypoślizgowy podest ze stopniami na tych wysokościach, który dziecko będzie w stanie samo się ustawić przy umywalce czy toalecie. Powinien znajdować się na stałe w dostępnym miejscu i być zarazem lekki, stabilny i solidny.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s