Sezon Polskiej Ligi Rugby na Wózkach 2017 trwa!

Każda dyscyplina sportowa to siła, wytrzymałość, motoryka, taktyka i strategia. Dzięki tym wszystkim składnikom kibicom na trybunach nigdy nie brakuje emocji. Możecie być pewni, że nie zabraknie ich również podczas tegorocznych turniejów Polskiej Ligi Rugby na Wózkach, ponieważ rugby to wyjątkowo energetyczny sport. Przekonajcie się sami.

1Polska-Liga-Rugby-na-Wozka

Do Polski Rugby na Wózkach dotarło ze Szwecji dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR” – organizacji pozarządowej zajmującej się rehabilitacją osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego już prawie 30 lat.  W tym roku przypada również 20-lecie Rugby na Wózkach, które w Polsce istnieje od 1997 roku.

2Polska-Liga-Rugby-na-Wozka

PLRnW jest największą ogólnopolską, cykliczną imprezą w grach zespołowych dla osób doświadczających niepełnosprawności. Jednocześnie pod względem liczby startujących zespołów jest drugą profesjonalnie zorganizowaną ligą w Europie. Na świecie bardziej rozbudowany system jest tylko w Stanach Zjednoczonych.

3Polska-Liga-Rugby-na-Wozka

Dzięki tej inicjatywie Rugby na Wózkach stało się sportem łamiącym stereotyp osoby z niepełnosprawnością i popularyzację tej dyscypliny w kraju. Z roku na rok organizatorzy dążą do coraz większego profesjonalizmu, co ma duży wpływ na osiągnięcia nie tylko związane z rozrastaniem się Polskiej Ligi, ale również osiągania wyników przez zawodników Kadry Narodowej – mówi Jarosław Malec z FAR-u.

4Polska-Liga-Rugby-na-Wozka

Polska Liga Rugby na Wózkach w tym sezonie liczy aż 15 zespołów podzielonych na 3 grupy (ligi) po 5 drużyn. Każda liga ma odpowiedni poziom – Basic, Advance lub Professional. W tym roku rozegrane zostaną cztery turnieje (w czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie). Pierwsze trzy tworzą tzw. rundę zasadniczą, która rozgrywana jest systemem „każdy z każdym”. Wyłoni ona osiem najlepszych zespołów w kraju, które będą rywalizować w listopadowym Turnieju Pucharowym o miano „Mistrza Polski” 2017. Rozgrywki odbywają się w cyklu kalendarzowym wiosna-jesień, zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Rugby na Wózkach IWRF.

5Polska-Liga-Rugby-na-Wozka

Jak każdy sportowiec przygotowujemy się do rozgrywek przez cały sezon regularnie. Jest to codzienny trening indywidualny w domu z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu np. ciężarków, taśm tera-band, jazda na wózku. Klub, do którego należę, zapewnia nam zróżnicowane treningi dwa razy w tygodniu po trzy godziny pod okiem trenera. Na początku sezonu skupiamy się nad siłą, wytrzymałością i motoryką, co pozwala nam w późniejszym etapie skupić się nad taktyką i zagrywkami. Rugby na wózkach jest sportem zespołowym, w którym pracuje się nad siłą i wytrzymałością, ale ogromne znaczenie ma też strategia i myślenie na boisku. W tym sporcie chodzi o to, żeby wszystkie trybiki (zawodnicy) działały perfekcyjnie, co prowadzi do zrozumienia się na boisku i ma ogromny wpływ na osiągnięcie sukcesu w sporcie zespołowym – opowiada Dominik Rymer, zawodnik warszawskiej drużyny Four Kings.

6Polska-Liga-Rugby-na-Wozka

Rugby jest bardzo kontaktowym sportem – dozwolone są w nim różnego rodzaju zderzenia i uderzenia. Duch walki zawodników, okrzyki motywujące z ławki rezerwowych sprawiają, że emocje towarzyszące zawodnikom przenoszą się wprost na kibiców siedzących na trybunach. Sprawdźcie sami – zapraszamy na turniejowe rozgrywki od września do listopada w Radomiu i Warszawie.

Turnieje-Polskiej-Ligi-Rugb

KALENDARZ ROZGRYWEK
WSTĘP WOLNY

15-17 września
II Turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach 2017 – I, II liga

Radom – Hala sportowa „AGA Sport”

13-15 października
III Turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach 2017 – I, III liga

Radom – Hala sportowa „AGA Sport”

10-12 listopada
IV Turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach 2017 – Turniej Pucharowy, miejsca 1-8
Warszawa

Więcej informacji: www.facebook.com/PolskaLigaRugbynaWozkach

Organizator: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Partner:  Bank Zachodni WBK

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s