Nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Pokazami spektaklu „Kuroń. Pasja według św. Jacka” w reż. Pawła Łysaka (21-24 września) Teatr Powszechny w Warszawie rozpocznie sezon 2017-2018. Spektakle „Kuroń” i „Klątwa” kilka miesięcy temu otrzymały nagrodę „Okulary Równości”, przyznawaną przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Na sceny Powszechnego wracają także inne popularne spektakle, m.in.: „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (7-8 i 10-12.10), „Mewa” w reż. Wojciecha Farugi (4-6.10), czy „Upadanie” w reż. Árpáda Schillinga (27-29.10).

kuron_3__1340

Pierwsza połowa nowego sezonu to także czas wydarzeń finalizujących tegoroczną edycję Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”. Pod koniec września (weekend 23-24.09) troje artystów zaprezentuje w przestrzeni warszawskiej Pragi swoje najnowsze prace. Bartosz Zaskórski zaproponuje słuchowisko pt.: „Praski sklepik z horrorami”, Aleksandra Jakubczak w interaktywnym projekcie „Własność prywatna” opowie o skomplikowanej historii mieszkańców kamienicy przy ul. Targowej, a Piotr Wysocki stworzy mural przy ul. Ząbkowskiej oraz międzykulturowy pokaz taneczny. W ramach festiwalu powstają także dwa spektakle teatralne. Na 30 września zaplanowana jest premiera „Mefista” w reż. Agnieszki Błońskiej. Spektakl zainspirowany powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó opowiadać będzie o skomplikowanych relacjach artystów i władzy, konformizmie i uwikłaniu w wiecznie żywe ideologie. Dla twórców ważne będzie również odniesienie do wspomnień z pierwszej inscenizacji „Mefista” w Teatrze Powszechnym z 1983 roku. Natomiast 30 grudnia Cezary Tomaszewski zaprosi na „Kram z piosenkami”, spektakl zainspirowany piosenkami zebranymi przez Leona Schillera i wykorzystujący lokalne motywy dźwiękowe warszawskiej Pragi.

miasto_szczesliwe_tp__4_

Z okazji obchodów 20-lecia Teatru Montownia odbędą się gościnne pokazy spektakli „Quo vadis” (28 i 29.09) i „Calineczka dla dorosłych” 01.10). Teatr Powszechny odegrał ważną rolę w historii i rozwoju grupy Montownia – umożliwił jej debiut na profesjonalnej scenie. Premiera spektaklu „Szelmostwa Skapena” dała początek dłuższej współpracy z teatrem przy ul. Zamoyskiego, gdzie powstało dotychczas 7 przedstawień pod szyldem Montowni.

Od 14 do 25 października trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W tym roku Teatr Powszechny jest współorganizatorem Festiwalu, dlatego większość spektakli będzie prezentowana w jego siedzibie. Zaproszonych zostało kilkanaście spektakli z Polski, Szwecji, Iranu czy Słowacji. Wydarzeniom artystycznym dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów towarzyszyć będą także warsztaty, zajęcia edukacyjne i koncerty.

11 listopada odbędzie się premiera „Super spektaklu” w reż. Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka, z udziałem aktorów Teatru 21. Przedstawienie będzie poruszało problem społecznego wykluczenia, „brunatnienia rzeczywistości” i potrzeby „superbohatera naszych czasów”. Projekt wpisuje się w nurt teatru młodego widza, konsekwentnie rozwijany przez Teatr Powszechny w ostatnich sezonach.

krystian_lupa

Z kolei 15 listopada w Nowym Teatrze Krystian Lupa wyreżyseruje premierę „Procesu” Franza Kafki. Spektakl jest koprodukcją czterech warszawskich teatrów: Nowego, Powszechnego, STUDIO teatrgalerii i TR Warszawa, powstającą we współpracy z francuskimi ośrodkami i festiwalami oraz przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy. Pierwotnie „Proces” miał mieć premierę w listopadzie 2016 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Prace nad spektaklem zostały jednak przerwane wskutek zmiany dyrekcji Teatru Polskiego bez uszanowania głosu zespołu artystycznego. Wszyscy twórcy i partnerzy zaangażowani w projekt nie chcieli, by praca i energia, które zostały już włożone w przygotowanie tego przedstawienia, uległy roztrwonieniu, dlatego wspólnie postanowili stworzyć przestrzeń wolności, pozwalającą artystom przemawiać w nieskrępowany sposób.

W połowie listopada odbędzie się Forum Przyszłości Kultury, łączące część analityczną (debaty, spotkania z autorytetami, panele dyskusyjne) z częścią artystyczną (spektakle, instalacje artystyczne, wystawy). Forum, mające na celu rozwój potencjału Kongresu Kultury 2016, będzie okazją do diagnozy obecnej sytuacji kultury w Polsce. Jednym z podstawowych celów jest zbadanie wyzwań dla sztuki i życia kulturalnego w obliczu globalizacji, wirtualizacji i kryzysu tożsamości europejskiej, a także rozmowa
o nowych narracjach kulturowych w XXI wieku. Kulminacja wydarzeń zaplanowana jest na weekend 18-19 listopada.

9 grudnia Agnieszka Jakimiak na scenie Teatru Powszechnego zadebiutuje jako reżyserka premierą spektaklu „Strach zżerać duszę” na podstawie filmu Reinera Wernera Fassbindera. Przedstawienie będzie współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W drugiej połowie sezonu, w 2018 roku, do współpracy zostali zaproszeni następujący reżyserzy: Michał Zadara, Wiktor Rubin, Barbara Wysocka i Weronika Szczawińska.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.powszechny.com

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s