Katarzyna Warnke opowiada o nowej produkcji Patryka Vegi

„W Polsce mamy wiele żalu do służby zdrowia”. „Medycyna nie zna i nie daje odpowiedzi na sto procent”. „To dziedzina, w której jest dużo grząskiego gruntu”. Katarzyna Warnke opowiada o nowej produkcji Patryka Vegi. „Botoks” – najbardziej oczekiwany filmu roku na ekranach od 29 września.

botoks_501

Zapytana o gatunek filmowy „Botoksu”, Katarzyna Warnke odpowiada – „gangsta-med”. „Wcześniej była policja i sprawy gangsterskie, teraz jest służba zdrowia”. Ale to wciąż kino i styl, za który miliony widzów pokochały twórczość Patryka Vegi – pełne napięcia, emocji i humoru. Film trafi na ekrany 29 września, ale już dziś zainteresowanie produkcją sięga zenitu. By uczynić oczekiwanie na „Botoks” jeszcze bardziej nieznośnym, oddajemy głos Katarzynie Warnke. Aktorka, która w filmie zagrała ginekolog położnik – Magdę, etatową specjalistkę od aborcji, opowiada o kondycji polskiej służby zdrowia, błędach doktorów i pokusach obecnych w zawodzie lekarza.

W Polsce mamy wiele żalu do służby zdrowia. Jednak w filmie nie chodzi wyłącznie o polskie realia, lecz o medycynę w całym zachodnim świecie. To dziedzina, w której jest dużo grząskiego gruntu, jak chociażby w temacie aborcji. Nie ma też łatwych rozwiązań. Liczymy na to, że oddamy ten świat, takim jaki jest. Czyli bardzo skomplikowany i trudny dla obu stron – dla lekarzy oraz pacjentów.

botoks_199

Medycyna nie zna i nie daje odpowiedzi na sto procent. To ciągła gra z losem. Owszem możemy diagnozować, ale zawsze istnieje duże ryzyko błędu. Narażony na nie jest zarówno lekarz, jak i pacjent. Chcieliśmy, jak najszczerzej oddać ciężar, który spoczywa na barkach lekarzy. Pokazać trudy tego świata oraz obciążenia i pokusy, jakie istnieją w tym zawodzie.

Gatunek filmowy „Botoksu” jest być może trudniejszy do określenia, niż w przypadku „Pitbulla”. Na planie mówiliśmy, że jest to „gangsta-med”. Patryk Vega opowiada historię w swoim stylu. Będzie dużo emocji i sytuacji na granicy życia i śmierci. Wcześniej była policja i sprawy gangsterskie, teraz jest służba zdrowia i historia kobiet, zmagających się z problemami prywatnymi i zawodowymi, jak chociażby etyką lekarską. Jest obyczaj, ale nie brakuje też wątków komediowych. Ogólnie odnoszę wrażenie, że to postacie męskie w tym filmie są bardziej komiczne i nieco przez Patryka obśmiane. Natomiast kobiety są walczące i wciąż muszą mierzyć się z życiem.

Po przeczytaniu scenariusza byłam wstrząśnięta. Mieści w sobie kilka naprawdę ostrych historii. Patryk zaproponował mi rolę ginekolog-położnik, Magdy Zalewskiej. I muszę powiedzieć, że był to prawdziwy bieg przez płotki. Nawet gdy dzień na planie zapowiadał się lżej, szybko okazywał się równie ciężki jak pozostałe.

botoks_066

Najnowsze dzieło Patryka Vegi, twórcy największych kinowych przebojów ostatnich lat, to bezkompromisowe uderzenie w polską służbę zdrowia. Bez taryfy ulgowej pokazujące problemy służb medycznych i współczesnych kobiet. Obok napięcia i potężnej dawki emocji nie zabraknie tu jednak charakterystycznego dla filmów Patryka Vegi humoru. O jego jakość zadba doborowa, pełna gwiazd ekipa aktorska. W główne postacie kobiece wcielą się: Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke i Marieta Żukowska. Partnerować im będą ulubieńcy widzów: Piotr Stramowski, Tomasz Oświeciński, Sebastian Fabijański, Janusz Chabior, Wojciech Machnicki i Grażyna Szapołowska. „To będzie mój najmocniejszy film!” – deklaruje reżyser „Botoksu”, Patryk Vega.

Szpital ukazany w „Botoksie” to nie fikcja z popularnych seriali czy folderów prywatnych sieci medycznych. To zakład pracy, gdzie codziennie wylewa się krew, pot i łzy. W jego murach splatają się losy czterech kobiet. Daniela (Olga Bołądź) pracę w służbie zdrowia zaczyna jako ratowniczka medyczna, jeżdżąc na akcje z bratem Darkiem (Tomasz Oświeciński). Poddając się licznym zabiegom medycyny estetycznej, z brzydkiego kaczątka zmienia się w bezwzględną, odnoszącą sukcesy przedstawicielkę koncernu farmaceutycznego. Magda (Katarzyna Warnke) jest ginekologiem położnikiem. Swoją renomę zbudowała jako etatowa specjalistka od aborcji. Gdy sama zachodzi w ciążę, jej konflikt z ordynatorem (Janusz Chabior) wchodzi w dramatyczną fazę i zwierzchnictwo szpitala próbuje pozbawić ją pracy. Poukładany świat cenionej chirurg – Patrycji (Marieta Żukowska) rozsypuje się, gdy kobieta dowiaduje się o zdradzie męża. Podkopane poczucie  wartości popycha ją w kierunku ginekologii estetycznej i kobiecego libido. Swoje odkrycia Patrycja chce sprawdzić w związku z metroseksualnym Michałem (Piotr Stramowski), który jest zaprzeczeniem mężczyzny. Beata (Agnieszka Dygant) to lekarka SOR-u, która w wypadku motocyklowym traci narzeczonego. Samotna kobieta uśmierza ból, uzależniając się od silnych leków opioidowych, które wykrada w szpitalu.  Wówczas poznaje Marka (Sebastian Fabijański), sanitariusza, który ukrywa przed światem własny sekret.

„Punktem wyjścia były rozmowy z lekarzami. Twierdzili, że nie ma współczesnego filmu, ani serialu, który byłby autentyczny i w prawdziwy sposób opowiadał o polskiej służbie zdrowia. Wszystko dlatego, że zawód lekarza i służba zdrowia owiane są pewną tajemnicą. To hermetyczne środowisko, które chroni samych siebie. My, jako zwykli śmiertelnicy, widzimy tylko fasadę, bo pewne informacje nie wyciekają na zewnątrz”.

„Zależało mi, żeby „Botoks”, podobnie jak „Pitbull”, był wierny rzeczywistości w każdym detalu. Spędziłem rok na rozmowach z kilkudziesięcioma lekarzami. Ich opowieści stały się budulcem dla scenariusza. Powstał porażający obraz, w którym pokazujemy ciemną stronę medycyny. Nie ma tu żadnej wymyślonej sceny. Wszystko jest zaczerpnięte z życia i skompilowane z prawdziwych historii. W trakcie zdjęć przed monitorem nieustannie siedziało kilku lekarzy, którzy cyzelowali wszystkie sceny. Zaś ci pracownicy służby zdrowia, którzy czytali scenariusz, mówili – ‘O kurczę! Jakbyście to wszystko wyjęli z mojego szpitala’”.

„Jestem przeświadczony, że „Botoks” nie będzie kijem włożonym w mrowisko, ale całą armią kijów! Pamiętam, co działo się w 2005 roku po pierwszym „Pitbullu”. Jak pytano szefów policji: czy to naprawdę tak wygląda? Jestem przekonany, że kiedy ten film wejdzie do kin, nastąpi potężne trzęsienie ziemi i skończy się na debacie publicznej. Uważam, że każdy będzie w stanie skonfrontować się z tym filmem, bo wszyscy przecież chodzimy do lekarza i mieliśmy jakąś niemiłą przygodę z tym związaną” – mówi Patryk Vega.

botoks_plakat_aktualna-wers

„Botoks” – drugi oficjalny zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=UtppgDI-D20

„Botoks” – zwiastun reżyserski bez cenzury

https://www.youtube.com/watch?v=Dov4GdgeqlA

BOTOKS w kinach od 29 września 2017

Producent: Vega Investments
Scenariusz i reżyseria: Patryk Vega („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Pitbull. Nowe porządki”, „Służby specjalne”)

Obsada: Olga Bołądź („Służby specjalne”, „Zaćma”, „Słaba płeć?”), Agnieszka Dygant („Pitbull. Nowe porządki”, „Prawo Agaty”, „Listy do M. 1&2”), Katarzyna Warnke („Prawdziwe zbrodnie”, „Dzień dobry, kocham cię!”, „W spirali”), Marieta Żukowska („Słaba płeć?”, „Zbliżenia”, „Anna German”), Piotr Stramowski („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Pitbull. Nowe porządki”, „W spirali”), Tomasz Oświeciński („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Pitbull. Nowe porządki”, „Służby specjalne”),Sebastian Fabijański („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Miasto 44”, „Jeziorak”), Janusz Chabior („Służby specjalne”, „Hardkor Disko”, „Chce się żyć”,),Grażyna Szapołowska („Krotki film o miłości”, „Pan Tadeusz”,  „Karol – człowiek, który został papieżem”), Wojciech Machnicki („Pitbull. Nowe porządki”, „Służby specjalne”, „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”), Krzysztof Gojdź

fot. Anna Gostkowska, Copyright (C) Vega Investments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s