Największy festiwal muzyki współczesnej w Polsce – 60. Warszawska Jesień

Już po raz 60. odbędzie się w Warszawie jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie – „Warszawska Jesień”. Wspominając najważniejsze koncerty, postacie i utwory, jubileuszowy festiwal poprowadzi przez ważne momenty swojego istnienia, które na oczach kilku pokoleń słuchaczy z awangardy stawały się tradycją. Kompozytorzy i wykonawcy z całego świata przypomną tym razem, czym była kiedyś i czym jest dzisiaj awangarda i współczesność. Start już 15 września.

WJ2017-plakat

Ostatnie dźwięki skrzypiec, finalna nuta harfy i pożegnalne brzmienie fletu, cisza i nagły huk braw, które nie milkną przez następne kilkanaście minut. Były to najdłuższe stojące owacje w historii festiwalu. Tak zakończył się niezapomniany koncert jednej z najważniejszych orkiestr muzyki współczesnej Court-Circuit, która wykonała utwór francuskiego kompozytora Gérarda Griseya podczas 46. edycji „Warszawskiej Jesieni”. Słuchacze tegorocznego festiwalu znów będą wspominać ten niezwykły moment dzięki wykonaniu przez Les Percussions de Strasbourg innego utworu tego kompozytora: 60-minutowego Le Noir de l’Etoile. Temat przewodni 60. edycji to TRANS / AWANGARDY, a jubileusz to wyjątkowa okazja do spojrzenia w przeszłość i przyszłość. Tym razem postawimy sobie pytanie, czy to, co było kiedyś awangardą, może stać się nią i teraz, a także: jak, w czym i gdzie szukać awangardy dziś. Trans, transgresja, wielowymiarowość i przekraczanie własnych granic, na tym skupi się 60. edycja festiwalu „Warszawska Jesień”.

– 60. „Warszawska Jesień” zbuduje mosty między „wczoraj” i „dzisiaj”. Usłyszymy dzieła kompozytorów pokolenia pierwszych Jesieni, a także kompozytorów młodej i średniej generacji – mówi Jerzy Kornowicz, dyrektor festiwalu. Dziesięć dni, ponad 70 kompozytorów, kilkuset wykonawców: solistów, zespołów i orkiestr. W tym roku usłyszymy światowe premiery autorstwa m.in. zwycięzcy 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO Artura Zagajewskiego, jednego z najważniejszych skandynawskich kompozytorów Haakona Thelina i Vladimira Gorlinskiego, który znany jest z niezwykłego łączenia muzyki elektronicznej z akustyczną. Podczas jubileuszu usłyszymy też dzieła Tadeusza Wieleckiego – kontrabasisty, kompozytora i wieloletniego dyrektora festiwalu, Wojciecha Kilara – twórcy ścieżek dźwiękowych do ponad 130 filmów, Krzysztofa Pendereckiego – zdobywcy ponad 50 nagród, w tym czterech Grammy, Michela van der Aa – autora opery 3D, Isang Yuna – łączącego awangardę z tradycyjną koreańską muzyką, Gérarda Griseya oraz wielu innych wybitnych kompozytorów z całego świata. Wśród 27 światowych prapremier i 30 polskich premier, które zabrzmią podczas tej edycji 16 to zamówienia Festiwalu „Warszawska Jesień”. Podczas 60. Warszawskiej Jesieni zagrają najlepsi muzycy i orkiestry, m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, SWR Experimentalstudio z Fryburga, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, Les Percussions de Strasbourg, duet pianistki Małgorzaty Walentynowicz i śpiewaczki Frauke Aulbert i wielu innych.

Już siódmy raz festiwalowi towarzyszyć będzie „Mała Warszawska Jesień” skierowana do najmłodszych. Po raz drugi w historii festiwalu odbędzie się też „Warszawska Jesień Klubowo”. Na tę okazję stworzono szereg utworów, które grane będą w tych miejscach w Warszawie, w których dominuje zazwyczaj muzyka klubowa. Jedną z prapremier, wykonanych w ramach tego nurtu będzie Re:mix – reinterpetacja nagrań z Kroniki Dźwiękowej festiwalu, czyli wybranych utworów, które zabrzmiały podczas wcześniejszych edycji „Warszawskiej Jesieni”. Odbędą się spotkania z kompozytorami i wykonawcami, a także wykład o ruchu awangardowym na Ukrainie. Po raz pierwszy można będzie wziąć udział w warsztatach kompozytorskich z wybitnymi artystami: Pierre Jodlowskim, Johannesem Kreidlerem, Tadeuszem Wieleckim i Arturem Zagajewskim. Przez czas trwania festiwalu nadawać będzie Festiwalowe Radio Internetowe, które poprowadzą Monika Pasiecznik i Tomasz Biernacki.

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, TRANS / AWANGARDY, 15-23 września 2017.

Więcej informacji na stronie http://www.warszaw ska-jesien.art.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/WarszawskaJesien/

Organizator: Związek Kompozytorów Polskich

Współorganizatorzy: Filharmonia Narodowa, Dwójka Polskie Radio

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s