Meble i walka o przestrzeń w łazience

Dopasowując meble do łazienki, stajemy przed wyzwaniem zrównoważenia chęci ukrycia w nich jak największej liczby przedmiotów oraz zachowania maksymalnej ilości wolnego miejsca. Radzimy, jak wyjść z tej próby zwycięsko i dobrać optymalne wyposażenie.

Fot._Armatura_Krakow_1

Około trzech czwartych polskich łazienek ma metraż nie większy niż 10m2. W niemal dziewięciu na dziesięć przypadków pomieszczenie połączone jest z toaletą. Oznacza to, że na stosunkowo niewielkiej powierzchni muszą zmieścić się: miska ustępowa, umywalka oraz wanna lub kabina prysznicowa, a często również pralka. Jednocześnie, ze względu na modny minimalizm, nie chcemy, by na widoku pozostawały kosmetyki, środki higieny i czystości oraz inne akcesoria. Jakie rozwiązania pozwolą optymalnie zagospodarować przestrzeń? O czym pamiętać, dobierając meble łazienkowe?

Przede wszystkim rozmieszczenie

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na gotowe wyroby, czy meble na wymiar, na samym początku powinniśmy oszacować, ile cennej powierzchni możemy na nie poświęcić. Ze względu na konieczność doprowadzenia do cieków wodnych, pierwszeństwo rozmieszczenia mają zazwyczaj strefa kąpieli, miska podwieszana i umywalka. Ich lokalizacja wyznaczać będzie przestrzenne ramy, w których możemy ustawić półki, słupki i szafki. – By możliwe było wygodne użytkowanie i czyszczenie, wolna przestrzeń przed miską wc powinna mieć co najmniej 80 cm szerokości i 60 cm głębokości. Komfort czynności pielęgnacyjnych wykonywanych przy umywalce zapewni nam niezastawione miejsce o wymiarach 110 cm na 70 cm – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Wchodzenie do wanny lub kabiny prysznicowej oraz ich opuszczanie będzie najbezpieczniejsze, gdy pozostawimy głęboką na około 1 metr powierzchnię o szerokości zbliżonej do frontowej ścianki wyposażenia – wymienia najważniejsze zasady. Dodatkowo, rozrysowując pomieszczenie i lokując w nim meble, należy pamiętać, by uwzględnić miejsce potrzebne na otwieranie drzwiczek. Oszczędności przestrzeni w tym kontekście sprzyja zagospodarowanie szafkami miejsca zakwalifikowanego wstępnie jako zajęte.

Rys._Armatura_Krakow_1

Sprytne 2w1

Istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym możemy ukryć akcesoria, kosmetyki i chemię pod, za lub nad niezbędnymi elementami wyposażenia. Najczęściej spotykanym z nich jest szafka podumywalkowa. – Zarówno szafki stojące, wiszące, jak i te zintegrowane z ceramiką gwarantują łatwy dostęp do najczęściej używanych przy umywalce przyborów toaletowych. Przyczyną popularności i ich największą zaletą jest to, że zajmują miejsce, w którym i tak nie bylibyśmy w stanie umieścić innych sprzętów – mówi Katarzyna Choniawko. – Wybierając określony model warto kierować się liczbą domowników, determinującą ilość podręcznych kosmetyków oraz stylem wystroju łazienki i preferencjami estetycznymi użytkowników. Wykorzystujące niemal całą przestrzeń pod umywalką warianty stojące są bardzo pojemne. Mające niższą wysokość szafki wiszące cechuje natomiast wizualna lekkość. Zmieści się jednak w nich nieco mniej rzeczy – tłumaczy ekspert Armatury Kraków. W przypadku misek podwieszanych, nad stelażem tworzy się natomiast naturalna półeczka.

Oszczędna kolorystyka

Choć kolorystyka mebli ma raczej niewielki wpływ na ich funkcjonalność, w dość dużej mierze zależy od niej, jak będziemy czuć się w łazience. Jeżeli szczelnie wypełnimy szafkami większą część dostępnej przestrzeni, warto trzymać się jasnych barw. Optycznie powiększają one pomieszczenie, dając wrażenie lekkości. Przywołują także pozytywne skojarzenia z tak pożądanymi w łazience czystością i higieną. Ich popularność znajduje potwierdzenie w badaniach. Według danych portalu homebook.pl, w 49% polskich łazienek znajdziemy białe meble. Po kilkanaście procent respondentów ma natomiast szafki w kolorach drewna, brązu i beżu.

Rys._Armatura_Krakow_3

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s