Jubileusz 20-lecia teatru Montownia

Jesienią 2017 roku Teatr Montownia obchodzić będzie 20-lecie swojego istnienia. Założyciele Montowni – młodzi aktorzy, absolwenci warszawskiej PWST – w swym manifeście z drugiej połowy lat 90. deklarowali niezależność, szalone pomysły, tworzenie teatru z charakterem, lecz bez maniery. Bardzo trafnie określili też model funkcjonowania tego typu grupy teatralnej, w której aktorzy są jednocześnie reżyserami, montażystami, stolarzami czy scenografami, a podczas pracy przyświeca im nieustannie idea „zrób to sam”.

Niemniej wróćmy do początków. Wszystko zaczęło się od „Zabawy” Sławomira Mrożka, którą Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki wystawili w ramach Koła Naukowego na PWST. Spektakl odniósł ogromny sukces i stał się „towarem eksportowym”, odwiedzając wiele festiwali europejskich i nie tylko. Następnym spektaklem – „Szelmostwami Skapena” Moliera, zagranym już w rozszerzonym składzie, tzn. z kolegą z roku – Marcinem Perchuciem – aktorzy potwierdzili, że ich talent nie jest jednorazowym błyskiem. Wsparcie ze strony profesorów z uczelni oraz entuzjastyczne recenzje zachęciły ich do dalszej pracy. Niebagatelną rolę w historii i rozwoju grupy odegrał też stołeczny Teatr Powszechny i jego ówczesny dyrektor Krzysztof Rudziński, który umożliwił Teatrowi Montownia debiut na profesjonalnej scenie. Premiera spektaklu „Szelmostwa Skapena” dała początek dłuższej współpracy z teatrem przy ul. Zamoyskiego, gdzie powstało dotychczas 7 przedstawień pod szyldem Montowni.

Przez następne lata Montownia gościła też na deskach wielu innych warszawskich teatrów – Małego, Studio, Nowego, Buffo, Collegium Nobilium, by następnie w latach 2006-2007 grać w stałej siedzibie przy ul. Konopnickiej 6. Po rezygnacji z własnej sceny grupa występowała repertuarowo w Teatrze Praga i Teatrze Na Woli pod dyrekcją Macieja Kowalewskiego, by wreszcie rozpocząć – na zaproszenie Krystyny Jandy – ośmioletnią już współpracę z Teatrem Polonia, a następnie Och-Teatrem, które zapewniły jej swego rodzaju stabilizację. Do chwili obecnej na obu scenach Montownia wyprodukowała w sumie 5 premier oraz prezentowała (i nadal prezentuje) repertuarowo większość swoich spektakli; aktorzy Montowni występują też gościnnie w produkcjach własnych obu teatrów. Poza tym Teatr Montownia ponownie wystawia spektakle i przygotowuje premiery w Teatrze Powszechnym, oraz od niedawna w Teatrze WARSawy. Ciekawą i bardzo owocną współpracę nawiązał również z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa pod dyrekcją Bartosza Szydłowskiego, współprodukując z nim dwa przedstawienia. Od tamtej pory Kraków jest niemalże drugim domem Montowni.

15.-Quo-Vadis-fot

Ważną formą działalności Teatru Montownia jest wspieranie młodych twórców. Na przestrzeni lat grupa zorganizowała m.in. cykl prezentujący młodą dramaturgię oraz zwieńczone premierami spektakle: projekt wspierający młodych reżyserów oraz warsztat muzyczny dla studentów Akademii Teatralnej. Z kolei celem najnowszego projektu „Montownia BIS” było umożliwienie wybranej, początkującej grupie debiutu w profesjonalnym teatrze. Ponadto, Maciej Wierzbicki jest wykładowcą, a Marcin Perchuć dziekanem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie.

Teatr Montownia należy bez wątpienia do nurtu tzw. teatru środka. Wystawia swoje interpretacje zarówno literatury klasycznej (choć niekoniecznie w jej kanonicznym wydaniu), jak też próbuje oswoić publiczność z tekstami współczesnych autorów polskich i zagranicznych, nowymi lub mniej znanymi. Montownia przygotowuje też prapremiery tekstów pisanych na jej specjalne zamówienie, zaliczyć do nich można chociażby twórczość Michała Walczaka, „Wąsy” Macieja Kowalewskiego czy słynny „Testosteron” Andrzeja Saramonowicza, który stał się później podstawą scenariusza filmu o tym samym tytule. Teatr oferuje różnorodność poetyk i poruszanych tematów, starając się w ten sposób dotrzeć zarówno do wielbicieli klasyki, fanów komedii, jak i widzów oczekujących eksperymentów artystycznych. Wreszcie, znakiem rozpoznawczym Teatru Montownia jest skromna zazwyczaj, umowna scenografia, pozostawiająca spore pole do wyobraźni. Dużą rolę grupa przywiązuje też do oprawy graficznej swych premier, od lat współpracując na tym polu z grafikiem Piotrem Garlickim, który projektuje dla niej plakaty, prezentowane następnie na biennale plakatu w kraju i na prestiżowych festiwalach za granicą.

Teatr Montownia otrzymał wielu nagród indywidualnych i zespołowych, m.in.: nagrodę im. prof. Tadeusza Łomnickiego – za twórcze osiągnięcia, nagrodę im. Leona Schillera przyznawaną przez Związek Artystów Scen Polskich, jest trzykrotnym zdobywcą Grand Prix podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie, dwukrotnym zdobywcą nagród  w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, był też nominowany do Paszportów Polityki. Grupa może się również pochwalić licznymi występami krajowymi i zagranicznymi (m.in. Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Francja, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Rosja, Egipt, Chiny), oraz przede wszystkim wierną i liczną publicznością.

W logo Teatru Montownia od lat widnieje dopisek „teatr z pasją”. Niech mottem tego jubileuszu będzie cytat z manifestu założycielskiego: „Chcemy, bardzo chcemy. Żeby nam się udało. I żeby nam nie odebrało(no) tego chcenia.”

***
Swój jubileusz Montownia będzie świętować przez całą jesień, to jest od września do grudnia 2017 r. W repertuarze znajdą się spektakle, które miały premierę w ciągu kilku ostatnich lat, i które cieszą się największą popularnością wśród widzów. Teatr zagra na czterech warszawskich scenach: w Teatrze Powszechnym, Teatrze WARSawy, Teatrze Polonia oraz w Och-Teatrze. W związku z tym na naszych widzów czekać będą najróżniejsze niespodzianki, spotkania, konkursy, o czym będziemy szczegółowo informować na naszej stronie www, na facebooku oraz w mediach. Ponadto w listopadzie na dużej scenie Teatru Polonia odbędzie się premiera spektaklu „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” w wykonaniu aktorów Montowni.

20-LAT-67x98

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu!

Repertuar na WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK

9 września g. 20:00 – „Depresja komika”, Teatr Polonia


10 września g. 20:00 – „Depresja komika”, Teatr Polonia


16 września g. 19:30 – „Wąsy”, Och-Teatr


26 września g. 20:00 – „Trzej muszkieterowie”, Teatr WARSawy
27 września g. 20:00 – „Trzej muszkieterowie”, Teatr WARSawy


28 września g. 19:00 – „Quo vadis”, Teatr Powszechny


29 września g. 19:00 – „Quo vadis”, Teatr Powszechny


1 października g. 18:00 – „Calineczka dla dorosłych”, Teatr Powszechny

1 października g. 20:00 – „To nie jest kraj dla wielkich ludzi”, Teatr WARSawy foyer

7 października g. 17:00 – „Ceremonie zimowe:, Teatr WARSawy

Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)

Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield

Data premiery: 10 listopada 2017

Tłumaczenie: Włodzimierz Kaczkowski

Reżyseria: John Weisgerber

Obsada: Teatr Montownia – Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki

Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki – aktorzy Teatru Montownia podejmą się zadania z pozoru niemożliwego: przedstawią Widzom wszystkie dzieła Szekspira w ciągu jednego wieczoru! Będą cytaty z najsławniejszych dramatów, żarty ze stereotypowej znajomości dzieł słynnego twórcy, a także m.in. Tytus Andronikus w programie kulinarnym, hip-hopowy Otello i Hamlet w wersji przyspieszonej. Widzowie mogą spodziewać się nieustającej zabawy, będą zapraszani do udziału w akcji. Spektakl obnaża powierzchowną znajomość Szekspira, do czego przyczyniła się kultura masowa.

Ta żartobliwa sztuka została napisana dwadzieścia lat temu przez trzech amerykańskich studentów i od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem, zarówno w Londynie (przez kilkanaście lat była grana teatrze w Teatrze Criterion przy Piccadilly Circus), jak i w Polsce.

Reżyserem sztuki będzie „specjalista” od Szekspira, John Weisgerber, który na deskach Teatru Polonia wystawił cieszący się niesłabnącym sukcesem spektakl Klaps! 50 twarzy Greya.

Jubileuszowy spektakl z okazji 20-lecia istnienia Teatru Montownia.

fot.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s