Łódź tętni modą – prezentacja partnerów Łódź Young Fashion

10 partnerów instytucjonalnych, liczne warsztaty, wykłady, wydarzenia specjalne w trakcie 4 dni poświęconych modzie, 3 konkursy dla projektantów, 20 metrowy wybieg oraz 30 tys. euro nagrody głównej – tak w liczbach prezentuje się tegoroczny festiwal Łódź Young Fashion, który zawładnie stolicą polskiej mody już 18 października br.

lodz_young_fashion

Miasto polskich projektantów mody – na to określenie każdy bez wahania wskaże Łódź. Między innymi z tego powodu w nowy projekt – Łódź Young Fashion – zaangażowały się największe instytucje kulturalne i edukacyjne miasta, współtworząc jego program. Wśród Partnerów tego wyjątkowego wydarzenia znalazły się m.in. Politechnika Łódzka, PWSFTviT w Łodzi, Uniwersytet Medyczny czy Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a to tylko początek długiej listy współtwórców wydarzenia.

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej na tegoroczny Festiwal przygotował szereg warsztatów, jak: Design Thinking, „FabLab – Uszyj swoją osobowość” i „Obrazy malowane żakardem”. Ponadto, WTMiWT zaprezentuje wykłady „Być dobrze zasznurowaną. Gorset w dziejach mody” oraz „Tekstronika w ubiorze”.

Łódzka Filmówka przez cały czas trwania Festiwalu będzie realizowała ujęcia do reportażu na jego temat. Z kolei Uniwersytet Medyczny w Łodzi przedstawi wykład nt. głównych zasad prawidłowego, a przede wszystkim zdrowego odżywiania wśród osób trudniących się modelingiem. Koncertami podczas Gali Dyplomowej Katedry Ubioru łódzkiej ASP oraz Gali Finałowej konkursu ŁÓDŹ YOUNG FASHION AWARD 2017 uświetni orkiestra Akademii Muzycznej w Łodzi.

To jednak tylko początek atrakcji! Instytut Włókiennictwa przygotował warsztaty oraz wykład, prezentujące najnowsze trendy tkaninowe o nazwie Textile Trend. Co więcej, Centralne Muzeum Włókiennictwa przedstawi wykład zatytułowany „Moda na trampolinie – tradycja i nowoczesność. Sekrety ubiorów z lat 1900–1939, który poprowadzi Katarzyna Witas – Główny Kurator Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W trakcie trwania Festiwalu odbędą się pokazy filmów o tematyce modowej, organizowane przez Muzeum Kinematografii oraz edycja specjalna targów mody, sztuki nowoczesnej i żywności Towary.

Wyjątkowym partnerem Łódź Young Fashion jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, które wspólnie z Fundacją Pełną Piersią odpowiedzialne są za organizację Bra Day – Breast Reconstruction Awareness Day, zwanym w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi. Celem tej międzynarodowej akcji, zainicjowanej w 2011 r. w Kanadzie, jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi. W tym roku Centrum, Fundacja oraz ASP przedstawią efekty sesji zdjęciowej Amazonek, wyjątkowych kobiet, które zaprezentują się na wybiegu, w kreacjach polskich marek modowych.

Jednym z przedsięwzięć towarzyszących ŁYF 2017 jest także Academy of Young Designers, w ramach którego odbędą się następujące warsztaty:

Warsztaty ilustracji Fashion Drawing

Warsztaty dziennikarstwa modowego Fashion Writing

Warsztaty projektowania biżuterii Fashion Jewellery

Warsztaty fotografii Fashion Photography

Warsztaty dotyczące prawa autorskiego Fashion and Copyright.

Prezentowane wydarzenia posiadają status potwierdzonych. Szczegółowy harmonogram Łódź Young Fashion 2017 zostanie zaprezentowany we wrześniu br.

Więcej informacji nt. partnerów Festiwalu znaleźć można na stronie internetowej festiwalu lodzyoungfashion.com oraz na profilach społecznościowych wydarzenia w serwisach: Facebook, Instagram i YouTube.

***
O Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzeminskiego w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to nowoczesna uczelnia artystyczna z ponad 70‑letnią tradycją. Sześć wydziałów łódzkiej ASP proponuje swoim studentom bogatą ofertę studiów licencjackich i magisterskich. W swoich programach Uczelnia posiada również studia doktoranckie oraz szeroki wachlarz studiów podyplomowych.

Z uwagi na włókiennicze tradycje miasta jako pierwszy powstał Wydział Tkaniny i Ubioru (wówczas Wydział Włókienniczy), który do dziś uważany jest za jeden z bardziej prestiżowych i niezmiennie cieszących się wielkim zainteresowaniem kandydatów.

Obecnie Akademia Sztuk Pięknych posiada unikalne w skali całego kraju programy projektowania mody (jako jedyna uczelnia publiczna w Polsce oferuje studentom możliwość uzyskania tytułu magistra w zakresie projektowania ubioru) i biżuterii oraz jako jedyna wśród państwowych uczelni artystycznych kształci projektantów tkaniny i ubioru w tak szerokim zakresie i w tak różnorodnych specjalnościach.

Studenci ASP są laureatami licznych konkursów, a ich projekty cieszą się dużym zainteresowaniem przedstawicieli przemysłu i biznesu. Mury Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi opuściło wielu znakomitych projektantów, którzy odnoszą sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród nich są znane wszystkim nazwiska: Łukasz Jemioł, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski czy Mariusz Przybylski. Część z nich, jak Małgorzata Czudak czy Michał Szulc, pełni obecnie rolę pedagogów Akademii.

O Łódzkim Centrum Wydarzeń

Łódzkie Centrum Wydarzeń powstało z myślą o wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzać czas w mieście. To samorządowa instytucja kultury, która odpowiada za organizację i wsparcie festiwali, koncertów, widowisk oraz wydarzeń kulturalno-artystycznych. Współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami o charakterze kulturalnym oraz wspiera lokalne inicjatywy. ŁCW inspiruje i animuje wydarzenia na ulicy Piotrkowskiej oraz pomaga innym podmiotom, które dbają o rozwój reprezentacyjnej ulicy miasta. Wspomaga także promocję marki „Łódź” w Polsce i zagranicą.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s