Festiwal III Tydzień Piosneki w Krakowie

W pierwszym tygodniu sierpnia odbędzie się trzecia edycja festiwalu Tydzień Piosenki w Krakowie. Wydarzenie to nabiera rangi wydarzenia ogólnokrajowego, które z powodzeniem wpisuje się w coroczny pejzaż letnich wydarzeń w Krakowie ciesząc się dużym zainteresowaniem publiczności.

image001

Aktualna edycja festiwalu odbędzie się w krakowskim Teatrze Variete gdzie zaprezentowanych zostanie 6 koncertów artystów związanych z Piwnicą pod Baranami, Lochem Camelot oraz Pracownią Piosenki Michała Zabłockiego. Podczas festiwalu wystąpią: Grzegorz Turnau, Czesław Mozil, Jacek Wójcicki oraz Patryk Sztabiński i Paulina Grochowska w projekcje Astor Piazzolla po polsku, a podczas dwóch ostatnich dni festiwalu spotkamy się z znakomitymi i uwielbianymi przez publiczność artystami Piwnicy pod Baranim i Lochu Camelot.

Krakowski festiwal Tydzień Piosenki wyróżnia się, spośród innych, starannym doborem autorskiego repertuaru, a przede wszystkim udziałem znakomitych artystów zarówno tych znanych jak i tych, których twórczość warto przybliżyć szerszej publiczności. Bilety można nabyć bezpośrednio w kasach teatru i w Internecie na stronie: https://teatrvariete.pl/repertuar

W tym roku istnieje również możliwość zakupu karnetu na cały cykl wydarzeń, aby spędzić festiwalowy tydzień w Krakowie poznając cały przygotowany program.

Podczas III Tygodnia Piosenki w Krakowie zaprezentuje się:

1 sierpnia – Czesław Mozil, Spowiedź emigranta

2 sierpnia – Sztabiński – Grochowska, Astor Piazzolla po polsku czyli Tango w domu wariatów!

3 sierpnia – Jacek Wójcicki, Zaklinam czas

4 sierpnia – Turnau/Zabłocki spółka z o.o. – Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Leszek Szczerba

5 sierpnia – Piwnica pod Baranami, Ta nasza młodość

6 sierpnia – Loch Camelot, Och, Camelot!

Oficjalny spot festiwalu: https://youtu.be/gdeJRcXfW-w

W 2013 roku w Krakowie powstał Amalgamat Podmiotów Intensywnie Śpiewających, którego celem jest produkcja i promocja polskiej piosenki o wysokich walorach artystycznych. W skład amalgamatu weszły między innymi Piwnica pod Baranami, Loch Camelot i Pracownia Piosenki Michała Zabłockiego zarządzana przez Fundację Poemat. W dniach 2-9 sierpnia 2014 roku przeprowadziliśmy I Tydzień Piosenki w Krakowie, w ramach którego odbyło się 26 recitali i koncertów, wyłącznie w języku polskim. W związku z dużym zainteresowaniem odbiorców, powtórzyliśmy formułę koncertów, organizując w dniach 1-8 sierpnia 2015 roku II Tydzień Piosenki w Krakowie składający się z 27 wydarzeń artystycznych. Po przewie w 2016 roku, spowodowanej Światowymi Dniami Młodzieży, spełniając dalsze oczekiwania publiczności, planujemy po raz kolejny zaprosić widzów do spędzenia tygodnia z piosenką w 2017 roku. Tym razem na dużej i pięknej sali nowego Teatru Variete. Festiwal ma za zadanie rozwijać tradycję krakowskiej piosenki literackiej.

Organizatorzy: Fundacja Poemat, Kraków – Miasto Piosenki, Pracownia Piosenki Michała Zabłockiego.
Partnerzy: Teatr Variete w Krakowie, Piwnica pod Baranami, Teatr Loch Camelot, CONNECTION public relations.

Zapraszamy na fan page festiwalu: https://facebook.com/tydzienpiosenki
oraz profil na twitterze: https://twitter.com/TydzienPiosenki

PLAKAT-III-Tydzień-Piosenki

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM III TYGODNIA PIOSENKI W KRAKOWIE:

1 sierpnia – Czesław Mozil, Spowiedź emigranta

Muzyka i wykonanie: Czesław Mozil
Teksty piosenek: Michał Zabłocki

Przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty. Polska widziana z perspektywy podwójnego emigranta, żyjącego między Danią a Polską, kochającego absurdy obu tych krajów i patrzącego na wszystko z humorem. Koncert powstał dzięki współpracy z autorem tekstów, Michałem Zabłockim. Śmieszne. Wzruszające. Niezwykle aktualne.

2 sierpnia – Sztabiński – Grochowska, Astor Piazzolla po polsku czyli Tango w domu wariatów

Muzyka: Astor Piazzolla
Autor tekstów: Michał Zabłocki
Śpiew, mezzosopran: Paulina Grochowska
Akordeon, opracowanie muzyczne: Patryk Sztabiński
Producent muzyczny, opracowanie muzyczne: Kovalczyk

Światowej sławy akordeonista Patryk Sztabiński i wokalistka Paulina Grochowska w muzycznych i słownych wariacjach na temat tang Piazzolli. Projekt w unikalny, artystyczny sposób łączy dwie odmienne kultury argentyńską i polską. Patryk Sztabiński – zaliczany do grona najwybitniejszych akordeonistów młodej generacji Występował m.in. w Carnegie Hall (New York, USA) oraz w Orchard Hall (Tokyo, Japan). Jego partnerką jest utalentowana wokalistka i mezzosopranistka Paulina Grochowska – znana z udziału w 5. edycji The Voice of Poland i występów w warszawskim teatrze Rampa. Inicjatorami projektu są: Michał Zabłocki i Kovalczyk, a producentem artCONNECTION music.

3 sierpnia – Jacek Wójcicki, Zaklinam czas

Wykonanie: Jacek Wójcicki z zespołem
Teksty piosenek: Michał Zabłocki
Muzyka: Andrzej Zarycki, Marcin Nierubiec, Aleksander Brzeziński, Jacek Łągwa, Drzewiecki/Malik/Banaś

Jacek Wójcicki, Zaklinam czas. To pierwsza od kilkunastu lat płyta Jacka Wójcickiego z całkowicie premierowym materiałem do tekstów Michała Zabłockiego. Nowe piosenki zostały skomponowane specjalnie dla Wójcickiego przez najlepszych polskich kompozytorów. Przyświecał im cel stworzenia całkiem nowego repertuaru przy zachowaniu charakterystycznego stylu lubianego i cenionego artysty. A więc przede wszystkim coś dla romantycznej publiczności: „Zaklinam czas” z muzyką Jacka Łągwy i „Adonis” z muzyką Marcina Nierubca. Zaraz potem seria piosenek „kabaretowych”: „O, pardon” i „Kuglarze” z muzyką Olka Brzezińskiego oraz „Samochodzik czerwoniutki” z muzyką Marcina Nierubca. Dalej – trzy piosenki, które należałoby zakwalifikować do nurtu pop: „Bal u Belzebuba” i „Odległa miłość” tria Drzewiecki/Malik/Banaś oraz „Potop” Jacka Łągwy. Wreszcie dowcipny pastisz stylu disco w piosence „Naj” Marcina Nierubca i kontynuacja nurtu dziecięcego w piosence „Śmieję się” z muzyką Olka Brzezińskiego. Album zakończy piękna pieśń poetycka „O świcie” z muzyką krakowskiego klasyka, Andrzeja Zaryckiego.

4 sierpnia – Turnau/Zabłocki spółka z o.o. – Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Leszek Szczerba

Muzyka: Grzegorz Turnau
Teksty (większości) piosenek: Michał Zabłocki

Wieczór sowich piosenek, to propozycja dwoista (a nawet troista). Po pierwsze – spotkanie trzech kolegów, z których dwóch nie umie grać na gitarze, dwóch na fortepianie, a pozostałych dwóch na saksofonie. Po drugie – wieczór składa się z piosenek „sowich” (co sugeruje mądrość, ale i drapieżność), a więc nie tylko „swoich” (zamiana dwóch liter otwiera pole do wielu cytatów). W programie są więc utwory z tekstami w co najmniej dwóch językach, niektóre trzy razy bardziej znane od innych (a o dziwo czasami nawet takie, do których tekstów wcale nie napisał Michał Zabłocki). Po trzecie – panowie dwoją się (a nawet troją), by zatuszować brak innych instrumentów. Na widowni mile widziane są pary (wiele wątków erotycznych), zaś widzowie indywidualni mogą czuć się potrójnie zaproszeni.

5 sierpnia – Piwnica pod Baranami, Ta nasza młodość

Miłość, tkliwość i burzliwa namiętność, śmiech i łzy w koncercie „Ta nasza młodość” w wykonaniu artystów Piwnicy Pod Baranami. Na scenie usłyszymy najpiękniejsze i największe przeboje oraz zobaczymy najjaśniejsze gwiazdy kabaretu. Mietek Święcicki, Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Piotr „Kuba” Kubowicz, Czesław Wojtała, Alosza Awdiejew, Maciek Półtorak, Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Krzysztof Janicki, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Kamila Klimczak, Agata Ślazyk, Leszek Wójtowicz, Beata Czernecka, Dorota Ślęzak Aneta i Andrzej Talkowscy i inni. Wystąpi ponad 30 osobowy zespół artystów i muzyków Piwnicy Pod Baranami!!!

6 sierpnia – Loch Camelot, Och, Camelot!

Koncert Artystów Teatru Loch Camelot, to kolejna edycja wieczoru piosenek pod hasłem „Och, Camelot!” – czyli autorstwa twórców związanych z tą sceną, której specjalnością są małe spektakle muzyczne, że „skończoną”, zamkniętą konstrukcją dramaturgiczną, oparte na tradycji wykonawczej piosenki aktorskiej i kabaretowej. Zespól Teatru Loch Camelot zostanie uzupełniony przez tradycyjnie współpracujących studentów Akademii Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zostaną wykorzystane teksty krakowskich autorów, scenariusz, kierownictwo muzyczne, reżyseria i kompozycja muzyki – Ewa Kornecka (asyst. S. Rzepiela), scenografia, światło, projekcje video – Ada Bystrzycka.

Bilety: https://teatrvariete.pl/repertuar

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s