Bratysława – stolica Słowacji, która was oczaruje

Atrakcyjnie położona nad Dunajem, co roku przyciąga liczne grupy zagranicznych turystów, którzy coraz chętniej wybierają to malownicze miasto jako cel swojej podróży.

Slovakia, Bratislava, Restaurant _UFO_Donau

Historia Bratysławy jest długa i bardzo bogata. Od 1536 roku, kiedy Bratysława (Pressburg) została stolicą Królestwa Węgierskiego, nastąpił rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W Katedrze Świętego Marcina do 1830 roku odbyło się 19 ceremonii koronacyjnych królów węgierskich i ich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem. Od jedenastu lat inscenizowana jest koronacja króli węgierskich, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla licznych turystów www.korunovacneslavnosti.sk. Ostatnia koronacja odbyła się w dniach 23-25.06. 2017 roku.

Okres największego rozkwitu miasta wiąże się z panowaniem na tronie węgierskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w Bratysławie. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją stolicy. Majestatyczny zamek znajduje się na wystającej skale położonej 85 metrów nad poziomem Dunaju. Jego sylwetka z czterema wieżami często kojarzy się z przewróconym stołem. Dziś w zamku znajdują się ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego i pomieszczenia reprezentacyjne Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Slovakia, Old town_Bratislava

Po zejściu z zamkowego wzgórza znajdziemy się w samym historycznym centrum miasta, pełnym krętych i wąskich uliczek z mnóstwem galerii i muzeów. Bramą wejściową do Starego Miasta jest Brama Michalska z nieodłącznym symbolem, jakim jest wieża z dachem w kształcie cebuli i tarasem widokowym. Warto wspiąć się na jej szczyt, po drodze zwiedzając Muzeum Broni, aby następnie z góry nacieszyć oczy wspaniałą panoramą Starego Miasta. Ulica Michalska, to wielki deptak, który latem rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. Modne piwiarnie i restauracje wypełnione są często do ostatniego miejsca, a turyści przy muzyce i śpiewach bawią się do późnego wieczora.

Z trzech placów położonych w historycznym centrum najbardziej urokliwy jest Rynek Główny. W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne. To tutaj w niedziele przyjeżdżają na spacery i dobrą kawę mieszkańcy stolicy. Każdy budynek na Rynku Głównym jest interesujący, ale szczególną uwagę przyciąga Stary Ratusz, którego obecny wygląd jest wynikiem złożonego procesu architektonicznego, w którym odbijają się różne style i ślady przeróbek budowlanych. Historia tej wspaniałej budowli sięga początków średniowiecza.

Dodatkową atrakcją jest fontanna Maksymiliana, gdzie podobnie jak w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza umawiają się mieszkańcy. Warto również zwrócić uwagę na mosiężne postacie znajdujące się na Rynku Głównym i w bocznych uliczkach, z którymi często fotografują się turyści. Wspólne zdjęcie z Napoleonem, Podglądaczem, Schönenem Naci, pracującą dziewczyną czy Biznesmenem jest wspaniałą pamiątką z pobytu w Bratysławie.

Slovakia, Bratislava,Capital city_Castle

Prawdziwą dumą i ozdobą miasta są: Pałac Prymasowski i Pałac Mirbacha – uważane za najładniejsze, Pałac Grassalkovichów, który jest siedzibą prezydenta Słowacji, Pałac Palffy’ego, gdzie w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart. Godną uwagi, położoną na najładniejszym i najruchliwszym Placu Hviezdoslava (największego poety słowackiego), jest również reprezentacyjna budowla Słowackiego Teatru Narodowego, przed którą stoi słynna Ganymedowa fontanna.

Atrakcją turystyczną w mieście są bratysławskie bulwary, położone między historycznym centrum i lewym brzegiem Dunaju, które stanowią miejsce spacerów, spotkań w kawiarniach, przycumowanych do brzegu statków i hoteli wodnych. O atrakcyjnym położeniu Bratysławy możemy się przekonać wjeżdżając windą do restauracji UFO – www.redmonkeygroup.com usytuowanej na szczycie pylonu Mostu Słowackiego Powstania Narodowego. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Bratysławę i okoliczne Małe Karpaty. Z UFO mamy również fascynujący widok na zrekonstruowany Stary Most oraz most Apollo, nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe EUROVEA czy wielofunkcyjny kompleks RIVER PARK. Podczas gorących letnich dni i wieczorów proponujemy odwiedzić Magio Plaż, która od 11 lat usytuowana jest bezpośrednio nad Dunajem https://magioplaz.zoznam.sk/. To wyjątkowe miejsce zabawy i relaksu, które przyciąga młodych i aktywnych ludzi. Dla miłośników przyrody polecamy dzielnicę Kolibę, do której możemy dotrzeć również dwuosobową kolejka krzesełkową prowadząca z parku leśnego Żelazna Studzienka na Kamzik. Na wzgórzu, w wieży telewizyjnej, znajduje się obrotowa restauracja z fascynującym widokiem na Małe Karpaty /www.altitude.sk/.

Najnowszą atrakcją turystyczną na Dunaju w Bratysławie jest otwarty w połowie grudnia 2014 roku Dunajsky pivovar – pierwszy minibrowar na rzece w Europie. Na specjalnie przystosowanym statku, kołyszącym się na falach Dunaju, znajduje się restauracja dla 500 osób z tradycyjną słowacką kuchnią oraz botel dla około 40 osób. Z Bratysławskiego minibrowaru roztacza się fantastyczny widok na główne dominanty Bratysławy (Zamek, UFO, Parlament, Starówka…). W tym nietypowym miejscu warzone są niepasteryzowane piwa Patron 11,5° (jasne) oraz Patron 13o (ciemne), które były dawniej produkowane w Browarze Patron w Bratysławie. Więcej informacji na stronie: www.dunajskypivovar.sk.

Większość atrakcji turystycznych w Bratysławie można zwiedzić specjalnym pociągiem ekologicznym Prešporáčik-iem, który kursuje po Starówce i na Zamek Bratysławski (www.presporacik.sk). Do oddalonego około 60 km Wiednia możemy dojechać szybkim pociągiem, autobusem, a w sezonie letnim wodolotem lub katamaranem Twin City Liner (podróż trwa około 70-90 min., www.lod.sk, www.twincityliner.com). Polecamy również wycieczkę statkiem z Bratysławy do galerii sztuki współczesnej Danubiana oraz na Zamek Devin położony w miejscu, w którym rzeka Morawa spotyka się z Dunajem. Zamek stoi na potężnym skalistym wzgórzu, dominując nad cała okolicą. W środku znajdują się ekspozycje muzealne dostępne dla turystów.

Bratislava, MagioPlaz nad Dunajem

Na słowackie wino zapraszamy do pobliskich Małych Karpat, które stanowią centrum winiarstwa na Słowacji. Winnice zajmują tutaj ponad 7 300 ha, co stanowi 1/3 powierzchni winorośli w kraju. Dla miłośników wina, którzy mają ochotę spróbować miejscowych trunków, atrakcją będzie wycieczka Małokarpackim Szlakiem Wina www.mvc.sk. Na pieczone gęsi, kaczki i ziemniaczane loksze nadziewane wątróbką zapraszamy do miejscowości Słowacki Grob, która słynie z tego rodzaju potraw od ponad 100 lat.

Ponadto w Małych Karpatach warto zwiedzić: znakomicie zachowany gotycki zamek Červený Kameň, który został zaprojektowany przez Albrechta Dürera, zamek Smolenice, pałac Budmerice oraz pobliską jaskinię Driny z bardzo pięknymi formami krasowymi i wodospadami. Regionalną atrakcją turystyczną jest również manufaktura majoliki w miasteczku Modra.

Miłośnikom sportów wodnych i relaksu polecamy odwiedzić Słoneczne Jeziora w miejscowości Senec, które od Bratysławy oddalone są tylko 20 km. Proponujemy kąpiel w naturalnym jeziorze, jazdę rowerami wodnymi, pływanie łódkami lub siatkówkę plażową. Warto także odwiedzić całoroczny termalny park wodny Aquathermal Senec z zewnętrznymi i krytymi basenami – www.aquathermal.sk.

Wymienione atrakcje, to z pewnością nie wszystko, co czeka w tym regionie na polskich turystów. Małe Karpaty oraz Bratysława stanowią same w sobie doskonały cel podróży, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i to nie tylko przy okazji wyprawy do Wiednia, czy dalej na południe Europy.

Ciekawe strony internetowe dotyczące Bratysławy i regionu:
www.bratislava.sk (oficjalna strona miasta Bratysława)
www.visitbratislava.com (oficjalna strona Bratysławskiej Organizacji Turystycznej)
www.gob.sk (oficjalna strona Regionu Bratysława )
www.gtexpres.sk (Biuro Podróży w Bratysławie obsługujące turystów z Polski)

***
Linie lotnicze Wizz Air uruchamiają nowe połączenie lotnicze z Warszawy do Bratysławy.

Warszawa-Bratyslawa, nowe polaczenie lotnicze Wizz Air

Rejsy ze stolicy Polski do stolicy Słowacji wystartują w najbliższy piątek 30 czerwca br. i będą odbywać się 4 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek i niedziela). Połączenie będzie realizowane przez cały rok samolotami Airbus A320, które mogą zabrać na pokład około 180 pasażerów. Bilety na wszystkie nowe połączenia są dostępne na stronie www.wizzair.com i u agentów sprzedaży.

Ceny biletów w jedną stronę rozpoczynają się od 39 PLN.

Poniżej prezentujemy rozkład rejsów Warszawa – Bratysława – Warszawa:

DNI LOTÓW OD 30.06.2017 Z / DO GODZINA WYLOTU GODZINA PRZYLOTU
Poniedziałek, środa, piątek, niedziela. WARSZAWA / CHOPINA – BRATYSŁAWA 06:35 07:45
Poniedziałek, środa, piątek, niedziela. BRATYSŁAWA – WARSZAWA / CHOPINA 12:25 13:35

W załączniku wysyłamy informację prasową na temat atrakcji turystycznych Bratysławy oraz Regionu Bratysława.

fot. materiały prasowe

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s