Dzień świra opera|musical

15 lat od premiery kinowej filmu Marka Koterskiego tragikomiczna historia Adasia Miauczyńskiego powraca w wersji scenicznej jako „DZIEŃ ŚWIRA opera|musical”.

Marcin Kołaczkowski, reżyser: „Dzień świra opera|musical” to całkowicie nowa wersja opery „Dzień świra”, której prapremiera odbyła się w 2012 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Zmienione aranżacje muzyczne Hadriana Filipa Tabęckiego, oryginalna choreografia Jarosława Stańka, a przede wszystkim wyjątkowa obsada aktorska. Myślę, że jest to absolutnie znakomite libretto na współczesny, rdzennie polski musical. Niepokojąco aktualny w swojej wymowie… może nawet bardziej niż 15 lat temu, kiedy miała miejsce premiera filmu Marka Koterskiego. W naszej inscenizacji nie ścigamy się z pierwowzorem. Przy takim nastawieniu bylibyśmy z góry skazani na porażkę. Film jest genialny, perfekcyjny, niepowtarzalny i niepodrabialny. Na nasze szczęście film a musical w teatrze to całkowicie odmienne formy artystyczne, których nie da się zbytnio porównywać. Mam nadzieję, że „Dzień świra opera|musical” okaże się po prostu atrakcyjnym dla widza spektaklem, zachowującym 100% Koterskiego w Koterskim.

DSC_3025

Premiera spektaklu 7 lipca 2017 w Teatrze Kamienica.

Obsada:

MACIEJ MIECZNIKOWSKI – Ja (Adaś Miauczyński)
JOANNA KOŁACZKOWSKA – Mama, Żona Była, Kobieta Życia (Ela)
WOJCIECH SOLARZ – Syn
KWARTET RAMPA – Społeczność
w składzie:
JOANNA PAŁUCKA – Baba z windy, Lala, Zakonnica, Pankówa (głos), Dżezówa I
ANNA ŚCIGALSKA – Stara Chinka, Policjantka, Świnia, Dżezówa II
STEFAN KAŻURO – Robol I, Pedał, Kretyn, Bobik, Kura II
GRZEGORZ KUCIAS – Robol II, Rączka, Kura I

Udział specjalny:

MAREK KONDRAT – Psychiatra z bródką (głos)
KATARZYNA ZIELONKA – Pankówa (obraz)
MARCIN KOŁACZKOWSKI – Hipis (obraz)
PIOTR PIERON – Chór Bohaterów (głos – bas)
ANDRZEJ BORZYM – Chór Bohaterów (głos – baryton)
HADRIAN FILIP TABĘCKI – fortepian, programowanie
PIOTR MALICKI – gitary

DSC_3102

***
MACIEJ MIECZNIKOWSKI

Muzyk i wokalista, autor piosenek, aktor, showman i osobowość telewizyjna. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Multiinstrumentalista – gra na fortepianie i gitarze, a także na trąbce, flecie i akordeonie. Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także nagród dziennikarzy i publiczności na festiwalach w Opolu. Wziął udział w dziesiątkach różnorodnych projektów muzycznych m.in. „Tryptyk Świętokrzyski” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka z wielkim przebojem „Psalm kochania” czy oratorium „Siedem pieśni Marii”. Prowadzenie cieszącego się dużą popularnością show muzycznego „Tak to leciało!” przyniosło mu wielokrotne nominacje do Telekamer i Wiktorów. Po 12 latach występów z rozrywkową formacją Leszcze, w 2012 roku rozpoczął występy solowe, w których łączy znane przeboje z wpadającymi w ucho piosenkami ze swojej pierwszej solowej i zarazem autorskiej płyty „Będzie z nami dobrze”. W 2015 roku wydał wraz z jazzową gitarzystką Krzysią Górniak album „Tribute to Nat King Cole”. Jako aktor gra też razem z Emilianem Kamińskim i Olafem Lubaszenką w Teatrze Kamienica w Warszawie oraz Teatrze Stu w Krakowie w wyreżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego słynnym spektaklu „Kolacja na cztery ręce”. Obecnie pracuje nad nowymi projektami muzycznymi m.in. „To jednak miłość” w duecie z Olgą Szomańską i „Blues Brothers symfonicznie” ze Zbigniewem Zamachowskim.

DSC_3296

JOANNA KOŁACZKOWSKA

Aktorka i autorka tekstów kabaretowych, realizatorka niezależnej wytwórni filmowej A’YoY. W latach 1988–1989 była aktorką kabaretu Drugi Garnitur. Od 1989 roku aż do jego rozwiązania w 1999 występowała w kabarecie Potem, pisała także teksty do niektórych skeczów tego kabaretu. Nagrywała skecze radiowe pod szyldem Wytwórni Dźwięków Trrrt. Aktywna postać wytwórni A’YoY, gdzie oprócz kilku krótkich form filmowych, wyreżyserowała dłuższy film „Nakręceni”. Od 2002 roku jest aktorką kabaretu Hrabi. Występuje również w improwizowanym serialu „Spadkobiercy” w roli Dorin Owens. W 2016 roku wraz z innymi artystami zaśpiewała do albumu dla dzieci pt. „Jarzynki i przyjaciele”, na potrzeby którego nagrała utwór „Cebula Celestyna”.

DSC_3566

WOJCIECH SOLARZ

Aktor teatralny, filmowy i kabaretowy. Reżyser filmów niezależnych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (2002) oraz Kursu fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2010). W latach 2003-2004 Aktor Teatru Ateneum w Warszawie. W latach 2004-2012 Aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów: Narodowego, Ateneum, Studio, Dramatycznego, Na Woli, Montownia, Laboratorium Dramatu oraz role filmowe, m.in. „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”, „80 milionów”, „Strajku”, „Popiełuszko”, „Bitwa Warszawska 1920”, „Oda do Radości”, „Miasto 44”, „Wałęsa”, „Teraz Ja”, „Bogowie” oraz seriale „Sprawiedliwi”, „Bodo”, „O mnie się nie martw”. Autor filmów niezależnych „Tajemnica Alberta” i „Norbert Juras i Syn” pokazywanych i nagradzanych na festiwalach w Gdyni, Wrocławiu oraz na Kultoffkino w TVP Kultura. Laureat nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Odwyk”. Nominowany do Offowego Odkrycia Roku 2010 oraz do nagrody Złota Kaczka za rolę w filmie „80 milionów”. Od 2010 roku występuje w „Kabarecie na Koniec Świata” na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie, do którego również pisze teksty monologów, skeczy i piosenek.

DSC_3285

KWARTET RAMPA

Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Stefan Każuro i Grzegorz Kucias. Profesjonalny zespół wokalny, uprawiający różne gatunki muzyczne od klasyki po ujazzowiony pop. Śpiewając razem w niezmienionym składzie od 1992 roku zespół osiągnął perfekcyjne zgranie we wszelkich możliwych współbrzmieniach i stylach. Jednak w paradoksalny sposób, nie strona czysto muzyczna jest głównym atutem Kwartetu Rampa. Wszyscy członkowie zespołu mają za sobą kilkunastoletni staż teatralny i znaczące udziały w wielu różnych przedstawieniach muzycznych i dramatycznych. Umiejętność połączenia talentów wokalnych z dbałością o stronę wizualną każdej produkcji – z elementami choreografii, z kostiumem, rekwizytem – wyróżnia ten zespół pośród innych grup, działających na polskim rynku. Do tego dodać należy element, który w bezpośrednim kontakcie z publicznością ma istotne znaczenie – poczucie humoru. To ono sprawia, że niektóre z propozycji Kwartetu Rampa mają rzadko spotykaną formę żartu muzycznego na wysokim poziomie profesjonalnym.

JOANNA PAŁUCKA

Aktorka i piosenkarka. Ukończyła Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez 10 lat związana z Teatrem Rampa na Targówku, gdzie zagrała m.in. w spektaklach: „Złe Zachowanie”, „Cabaretro”, „Czerwony stoliczek”, „Sweet Fifties”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Parawan”, „Conte”, „Film”, „Chopin w Ameryce”. Wielokrotnie brała udział w koncertach galowych na Festiwalach: Filmowym w Gdyni, Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Gwiazd w Międzyzdrojach, Camerimage w Toruniu. Wystąpiła w Teatrze Telewizji w spektaklu „Żółta szlafmyca”, w musicalu „Kwiaty we włosach”, a także w przedstawieniach: „Szpilmania”, „Dziennik mej podróży” oraz gościnnie w Teatrze Wielkim w operze „Tides and wives”. Ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych. Ma świra na punkcie ogrodu, golfa i śpiewania w wielogłosie.

ANNA ŚCIGALSKA

Aktorka i piosenkarka. Zaczynała w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Przez 10 lat związana z warszawskim Teatrem Rampa, gościnnie występowała również w Teatrze Buffo, Ateneum, Roma, Komedia. Brała udział w licznych przedstawieniach muzycznych m.in. kultowym „Złym zachowaniu” oraz w musicalach „Fame”, „Kwiaty we włosach”. Była asystentką Andrzeja Strzeleckiego w Akademii Teatralnej na zajęciach z Piosenki, prowadziła również zajęcia ze stepowania. Nagrała piosenki do filmów : „Hercules”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Anastazja”. Prowadzi warsztaty wokalne dla młodzieży w Klubie Kultury Gocław w Warszawie.

STEFAN KAŻURO

Aktor i piosenkarz. Debiutował na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni w spektaklach: „Skrzypek na dachu”, „Drugie wejście smoka”, „Widma” oraz „The Fantastics”, który był jego spektaklem dyplomowym. Po ukończeniu nauki w Studio im. D.Baduszkowej, Jerzy Gruza zaprosił go udziału w filmie „Pierścień i róża”, gdzie zagrał główną rolę księcia Lulejko. W Warszawie występował w Teatrze Rampa w przedstawieniach Andrzeja Strzeleckiego: „Złe zachowanie”, „Cabaretro”, „Swet Fifties”, „Muzykoterapia”, „Czerwony stoliczek”, „Film”. Zrealizował także recital „Chciałbym”. Oprócz pracy w teatrze wziął udział w programach telewizyjnych „Jednorazowa rzecz”, „Prezenty”, „Cabaretro I, II i III.”. Przez trzy lata brał udział w programie satyrycznym „Zulu-Gula”, w którym grał gospodarza głównego bohatera. Występował w licznych programach muzycznych: „Gala Piosenki Biesiadnej” i „Co nam w duszy gra”.

GRZEGORZ KUCIAS

Aktor i piosenkarz. Pracował w Teatrze Rampa za dyrekcji Andrzeja Strzeleckiego. Od kilkunastu lat występuje gościnnie w sztukach teatralnych. Ważniejsze spektakle: „Muzykoterapia”, „Czerwony stoliczek”, „Conte”, „Państewko na linie”. Wielokrotnie brał udział w Galach Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Brał udział w wielu programach telewizyjnych przy współpracy z Wojciechem Młynarskim, Włodzimierzem Korczem, Krzesimirem Dębskim, Zbigniewem Górnym, Andrzejem Strzeleckim. Obecnie jest aktorem serialu „M jak miłość” w roli Glińskiego.

DSC_3549

Twórcy:
libretto – MAREK KOTERSKI
muzyka – HADRIAN FILIP TABĘCKI

***
asystent scenografa – JUSTYNA PUCHALSKA
wykonanie scenografii – PIOTR EGON NOWAK
asystent choreografa – KATARZYNA ZIELONKA
asystent reżysera – JOANNA BREJNAKOWSKA
make-up – AGNIESZKA PROKOPCZUK, EMILIA MALESA
realizacja filmów – PAWEŁ ŁUKOMSKI – STUDIO 35
przygotowanie wokalne – PIOTR HAJDUK
scenografia i kostiumy – ANNA PUCHALSKA
choreografia – JAROSŁAW STANIEK
reżyseria – MARCIN KOŁACZKOWSKI

MAREK KOTERSKI (libretto)

Reżyser filmowy i teatralny, dramaturg i scenarzysta. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował również historię sztuki i malarstwo. W 1971 roku został absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Literacko zadebiutował opowiadaniem o śmierci Zbigniewa Cybulskiego „Zaczerpnąć dłonią”. W Teatrze Współczesnym w Warszawie wyreżyserował „Życie wewnętrzne”, sztukę, za którą otrzymał nagrodę Ayckbourne’a i Fraya, a we wrocławskim Teatrze Współczesnym sztukę „Nienawidzę”. Jako reżyser spektakli telewizyjnych dał się poznać „Społecznością” oraz spektaklem „Nas troje”. Jest także autorem kilkunastu filmów średnio i krótkometrażowych. Reżyseruje wyłącznie własne scenariusze. W kinie zasłynął serią filmów, których bohaterem jest Adaś Miauczyński, m.in. „Nic śmiesznego”, „Dzień świra” oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

HADRIAN FILIP TABĘCKI (muzyka)

Kompozytor, aranżer, pianista, producent muzyczny i scenarzysta. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zadebiutował jako kompozytor w 1993 roku na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie spektaklem muzycznym „Śpieszmy się kochać ludzi” do wierszy księdza Jana Twardowskiego. Wieloletni kierownik muzyczny Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Autor muzyki do przedstawień m.in. „Kameleon”, „Piękny widok”, „Czarownice z Salem”, „Smutna królewna”, „Straszna Gospoda” oraz rock-opery „Krzyżacy”, a także filmów „Kameleon” i „Lejdis”. Kompozytor wielu piosenek i songów do wierszy i tekstów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Jacka Bończyka, Adama Nowaka i Romana Kołakowskiego. Kompozytor oratoriów m.in. „Msza Polska wg x. Jana Twardowskiego”, „Misterium Iniquitatis”, „Quem Quaeritis – Misterium Drogi Krzyżowej”, „Mysterium Crucis – Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu”. Jako pianista współtworzy zespół Kameleon i Tangata Quintet. Laureat licznych nagród i wyróżnień za twórczość artystyczną (m.in. za piosenkę premierową na wrocławskim PPA 1998 i za muzykę do spektaklu „Piękna Pani Seidenman” na Festiwalu Dwa Teatry 2003 w Gdyni). Założyciel i aktualny prezes stowarzyszenia „Muzyka Bez Granic”.

DSC_3614

MARCIN KOŁACZKOWSKI (reżyseria)

Aktor teatralny i filmowy, a także reżyser i producent widowisk oraz spektakli muzycznych. W 2003 roku ukończył studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Współzałożyciel i dyrektor artystyczny „Sztukoteki”, prezes Stowarzyszenia „Muzyka bez granic” w latach 2006–2011, współzałożyciel grupy „Konsekwentnie Niekonsekwentni” (obecny Teatr WARSawy w Warszawie). Do jego najważniejszych realizacji reżyserskich należą m.in. „Niemen inaczej” (2014), „Salute to Queen” (2013), „Krzyżacy rock-opera” (2010), „Scooby Doo i Widmo piratów – na żywo” (2010), „Kompania Dropsa” (2009). Jako aktor musicalowy wcielił się m.in. w postać Śpiewaka w „Operze za trzy grosze” oraz Quasimodo w polskiej koncertowej wersji musicalu „Notre Dame de Paris”.

JAROSŁAW STANIEK (choreografia)

Tancerz i choreograf, a także reżyser i scenarzysta. Wielokrotny Mistrz Polski w tańcu breakdance. W latach 1991-1997 był kierownikiem grupy baletowej w warszawskim Teatrze Syrena. Związany m.in. z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Autor choreografii do blisko 200 spektakli teatralnych, w tym polskich adaptacji musicali „Grease”, „West Side Story”, „Jesus Christ Superstar”, „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”, „Chicago” oraz spektakli w reżyserii Wojciecha Kościelniaka m.in. „Mistrz i Małgorzata”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Zły”. W 2005 roku zrealizował pierwszy w Polsce musical hip-hopowy „12 ławek”. Był choreografem na planie filmu tanecznego „Kochaj i tańcz”, gdzie wystąpił także w epizodycznej roli. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka woj. Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za reżyserię i choreografię spektaklu „Opentaniec” oraz Podlaskiej Marki Roku 2010 w kategorii „Podlaskie Przedsięwzięcie Roku” dla spektaklu „Metropolish”.

KATARZYNA ZIELONKA (asystent choreografa)

Tancerka, choreograf. Absolwentka Szkoły Baletowej w Bytomiu. Na scenie debiutowała już w wieku 11 lat. Po dziewięcioletniej szkole zdobyła tytuł zawodowej tancerki. Początkowo była związana z teatrami muzycznymi w Chorzowie i Gliwicach. Stworzyła choreografię do wielu realizacji teatralnych m.in. „Zapolska Superstar”, „Głód”, „Nowe Wyzwolenie”, „Walizki pełne wody”. Od kilku lat stale współpracuje z Jarosławem Stańkiem. Razem stworzyli wiele nagradzanych i cenionych przez publiczność spektakli m.in. „Jesus Christ Superstar”, „West Side Story”, „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” (nagroda „Złotej Maski” za spektakl roku), „Księżniczka Czardasza”, „Człowiek z La Manchy”, „Frankenstein”. Razem tworzą musicale, spektakle muzyczne, opery, operetki i spektakle dramatyczne. Wraz z przyjaciółmi aktorami założyła fundację „Kreatywna”, która od 2 lat wspiera kulturę i sztukę.

ANNA PUCHALSKA (scenografia i kostiumy)

Scenograf i kostiumograf. Zajmuje się również grafiką użytkową i malarstwem. Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studiów Podyplomowych na Wydziale Scenografii. Zrealizowała scenografię i kostiumy dla Teatru A3 m.in. do spektaklu „Pejzaże Wiślane”, projektowała kostiumy do opery „Bunt Żaków” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest również autorką projektów kostiumów do spektaklu „Pułapka” w Teatrze Collegium Nobilium, a także do spektakli „Sierpień” i „Freddie” w Teatrze Studio. Współpracowała przy tworzeniu kostiumów do filmu „Chaos” Xawerego Żuławskiego. Jest autorką kostiumów do filmu „Tylko jedna noc” Darka Błaszczyka oraz scenografii i kostiumów do filmu „Silencer” Agnieszki Kalinowskiej. Przez lata współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, projektując m.in. wystawę „Ryszard Stanisławki – muzeum otwarte”, oraz wnętrze wystawy dla Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie. Jej asystentką przy realizacji spektaklu „Dzień świra opera|musical” była Justyna Puchalska (zbieżność nazwisk przypadkowa).

PIOTR HAJDUK (przygotowanie wokalne)

Kompozytor, aranżer i wokalista. Aktor premierowej oraz broadway’owskiej obsady musicalu „Metro”, brał udział w wielu kultowych musicalach teatrów: Buffo, Roma i Komedia. Muzyk z wykształcenia, wieloletni pedagog i ekspert w dziedzinie emisji głosu, asystent Janusza Stokłosy przy przedstawieniach „Metro” w Moskwie oraz „Piotruś Pan” w stołecznej Romie. Organizator popularnych warsztatów wokalnych „WWW! – Wyjątkowe Warsztaty Wokalne”. Autor muzyki do serialu „Codzienna 3 m 2”, a także gali Telekamery 2008 oraz Fryderyki 2009. Pedagog i współaranżer wokalny programów „Jak Oni Śpiewają” (edycje II, III, IV, V) i „Tylko Ich Dwoje”. Aranżer wokalny i aktor widowiska „Notre Dame l’histoire” oraz rock-opery „Krzyżacy”. Trener wokalny w programach: „The Voice Of Poland” (TVP 2012/2013) oraz „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” (Polsat 2015).

fot. Sylwester Ciszek/materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s