Domowy miód z ula na balkonie, czyli jak rozpocząć przygodę z pszczołami

Już 11 czerwca w Służewskim Domu Kultury odbędzie się drugie spotkanie Centrum Porad 34. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”.  Specjaliści z Pszczelarium zajmujący się budowaniem pasiek w mieście i ochroną pszczół podzielą się unikalną wiedzą. Kolejne bezpłatne warsztaty zaplanowano na wszystkie czerwcowe weekendy.

Pszczelarium

Eksperci z Pszczelarium pomogli zbudować już pięćdziesiąt uli w całej Warszawie. Pszczoły znalazły swoje domy na dachach wieżowców, w ogólnodostępnych przestrzeniach zielonych i prywatnych ogródkach. W drugi weekend czerwca Pszczelarium pojawi się w Służewskim Domu Kultury. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak założyć własną pasiekę, jak dbać o pszczoły i dlaczego są tak ważne dla miejskiego ekosystemu. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zajrzenia do ulów i podejrzenie codziennego życia pszczół. W ramach „Warszawy w kwiatach i zieleni” uruchomione zostanie w sumie sześć ogólnodostępnych Centrów Porad. Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny, bez zapisów. Uczestnicy otrzymają także darmowe cebulki kwiatów, narzędzia ogrodnicze i etykiety do kwiatów. Program kolejnych Centrów Porad:

Marta Gessler, znana restauratorka i florystka opowie o aktualnych ogrodniczych trendach. Wskaże, jak dobierać kolory, wielkości i gatunki kwiatów, by pięknie się komponowały i dobrze rosły. Towarzyszący jej ekspert z zakresu hodowli roślin, podzieli się wieloletnim praktycznym doświadczeniem. Podczas spotkania będzie można wykorzystać nabytą wiedzę, tworząc własne miniogródki.

Park przed Zamkiem Ujazdowskim, ul. Jazdów 2

17 czerwca, sobota, start o godzinie 12

Patrycja Gronkiewicz z Etnobotaniki przedstawi lecznicze właściwości ziół i podpowie, jak korzystać z leczniczej mocy natury. Każdy uczestnik spotkania będzie miał szansę stworzyć własną mieszankę ziołową odpowiadającą jego indywidualnym potrzebom.

BioBazar, ul. Żelazna 51/53

24 czerwca, sobota, start o godzinie 11

Grzegorz Kalinowski to historyk, warszawiak od pokoleń, autor rozgrywającej się
w przedwojennej stolicy sagi „Śmierć frajerom”. Pisarz zaprasza na spacer szlakiem zgłoszonych do konkursu ogrodów i ogródków, podczas którego opowie fascynujące historie o Warszawie i odwiedzanych miejscach.

Ogrody i ogródki zgłoszone do konkursu (szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej)

20 sierpnia, niedziela, start o godzinie 11

Przez cały czerwiec zapraszamy do skorzystania z porad Wirtualnego Lekarza Roślin. Jacek Rojek, ogrodnik z blisko pięćdziesięcioletnim doświadczeniem będzie odpowiadał za darmo na wszystkie pytania dotyczące pielęgnacji roślin. Wystarczy wysłać e-mail na adres: lekarzroslin@warszawawkwiatach.pl, dołączyć do wiadomości pytanie wraz ze zdjęciem rośliny i poczekać na odpowiedź maksimum 48 godzin.

Warszawa_w_kwiatach_logo

„Warszawa w kwiatach i zieleni” to konkurs, do którego można zgłosić swój ogród, ogródek, balkon a nawet ukwiecone okno. To także cykl wydarzeń, które pokażą warszawiakom, że zielone i zdrowe miasto może dać wiele szczęścia. Do konkursu przystąpić może każdy mieszkaniec Warszawy, firma i instytucja działająca na terenie miasta, a także grupy osób podejmujące wszelkie zielone inicjatywy. Ogrody nagradzane będą w trzech głównych kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi. Co roku przyznawana jest Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, którą osobiście wręcza prezydent Warszawy. Nagrody rozda także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. W sześciu kategoriach oceniane będą: balkony, loggie, okna, ogródki przydomowe, budynki i tereny ogólnodostępne, osiedla i inne formy zieleni miejskiej. Dodatkowo przyznany zostanie tytuł „Mister Kwiatów” za całościowe ukwiecenie budynku.

Warsztaty z Pszczelarium w Centrum Porad „Warszawy w kwiatach
i zieleni”, 11 czerwca, start o godz. 11, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15, wstęp wolny i bez zapisów.

Więcej informacji na stronie www.warszawawkwiatach.pl oraz na Facebooku

www.facebook.com/warszawawkwiatach

Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s