„Witamy w białej Afryce” – reportaż

Zaskakujące jest to, że w dziejach XX wieku Polskę i Namibię łączą podobne tragiczne doświadczenia – zagłada ludności w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz działania komunizmu. Wojciech Rogala przybliża nieznaną historię afrykańskiego kraju niegdyś nazywanego „bastionem białego człowieka”.

Witamy w białej Afryce_okladka

David, namibijski biały Afrykaner, wspomina 23-letniego rosyjskiego żołnierza, którego  wziął do niewoli podczas wojny z komunizmem. Okazało się, że Rosjanin nie wiedział nawet, dlaczego tu trafił. Któregoś dnia po prostu dowiedział się, że ma pojechać do Afryki, na wojnę, której nie rozumiał nawet jego dowódca. Gdy zapadła decyzja o przekazaniu żołnierza jego rodzimym wojskom, Rosjanin rozpłakał się ze strachu przed powrotem. Ten dwudziestoletni konflikt zbrojny, w który zaangażowały się wojska angolskie, radzieckie, kubańskie, wschodnioniemieckie oraz południowoafrykańskie, był tylko jednym z wielu dramatycznych wydarzeń, które odcisnęły piętno na Namibijczykach.

W unikatowej relacji ze współczesnej Namibii Wojciech Rogala kreśli obraz kraju, którego mieszkańcy starają się budować normalną codzienność po dziesięcioleciach zmagań i cierpień. W dyskusjach z Namibijczykami z Lüderitz, Swakopmund czy Windhuku ukazują się przejmujące historie rodzinne sięgające nawet początku XX wieku. Rozmówcy Wojciecha Rogali poruszają tematy związane z niemieckim kolonializmem, południowoafrykańską okupacją, wojną z komunizmem oraz niepodległością osiągniętą w 1990 roku.

Wojciech Rogala swoje podróże opisuje następująco: „Starałem się przede wszystkim zaprezentować to co myślą i mówią mieszkańcy Namibii. Bazowałem na licznych rozmowach, jakie prowadziłem podczas moich pobytów w tym kraju. Wśród moich rozmówców byli: potomkowie niemieckich kolonistów, mieszkający w Namibii od kilku pokoleń; Afrykanerzy, którzy osiedlali się w tym kraju już od XIX wieku, w końcu dumni Basterowie – pochodzący z Kraju Przylądkowego w Południowej Afryce. […] Książka, która opisuje ludzi i historię Namibii musi również odkrywać urok tego kraju, jego przyrodę jedyną w swoim rodzaju. Starałem się pokazać różnorodność krajobrazową: piękno dziewiczej przyrody, pustynie i morskie wybrzeże z fokami zamiast raf koralowych, rzeki bez wody, piasek lub zieleń, które sięgają po horyzont niczym niezmącony ocean”.

***
Wojciech Rogala – wrocławianin, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wykształcenia geograf, z pasji podróżnik i bibliofil. Prywatnie zwiedził ponad 60 krajów, w tym 34 pozaeuropejskie. Autostopem przejechał ponad 43 000 kilometrów. W centrum jego podróżniczych zainteresowań od lat znajduje się Afryka. Książka „Witamy w białej Afryce” to rezultat  wizyt autora w Namibii oraz innych państwach południowej Afryki.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s