Irena Santor doktorem honoris causa!

31 maja 2017 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Muzycznej w Łodzi poświęcone nadaniu tytułu doktora honoris causa Pani Irenie Santor. Po raz pierwszy w historii polskiej piosenki ten zaszczytny tytuł przyznano Artyście estrady!

DK__0203

Podczas uroczystości wystąpił JM Rektor prof. Cezary Sanecki, promotor doktoratu – prof. Włodzimierz Nahorny, odczytano recenzje Jacka Cygana i prof. dr hab. Renaty Danel oraz laudację prof. Włodzimierza Nahornego. Na zakończenie wykład wygłosiła wzruszona zaszczytnym tytułem doktora honoris causa – Irena Santor. Oprawą muzyczną był koncert w wykonaniu studentów łódzkiej Akademii (specjalność: wokalistyka estradowa) z piosenkami z repertuaru Ireny Santor. Koncert nosił tytuł „Tych lat nie odda nikt”.

W swojej recenzji Jacek Cygan tak podsumował istotę twórczości Ireny Santor:

„Muzyka «przepuszczona» przez Irenę Santor robi się szlachetniejsza. Artystka pomaga muzyce, znajduje w sobie tylko znany sposób środki, by każda fraza jej piosenek płynęła, by miało się wrażenie muzycznej lekkości. Ktoś powie: Taki rodzaj śpiewania to dar! Z pewnością los wyposażył artystkę w niezwykły talent. Jednak ponieważ już przeżyłem trochę lat i miałem możliwość obcowania z talentem Ireny Santor od dziecka, mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Pani Irena nie zakopała tych talentów w ogrodzie. Wprost przeciwnie, rozwija je i pomnaża ku radości swoich słuchaczy.” (…)

DK__0230
„Irena Santor jest najbardziej pokorną, skłonną do uznania racji innych artystką, jaką spotkałem. I niezwykle koleżeńską, zawsze łagodnie oferującą zewnętrznemu światu pomoc, zrozumienie i akceptację. Jest dla młodszych artystów wzorem i przykładem człowieka, z którym praca jest przyjemnością.”

Warto w tym miejscu zacytować także słowa Renaty Danel:

„Mam świadomość, a z niej płynącą satysfakcję i radość, iż uczestniczę w wydarzeniu historycznym. Oto po raz pierwszy muzyczne środowisko naukowe pragnie docenić i uhonorować Pierwszą Damę polskiej piosenki. To znak czasu – wydarzenie bez precedensu!”

DK__0214
Serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni z faktu, że Polskie Nagrania towarzyszą Irenie Santor od początku jej kariery estradowej utrwalając i wydając na płytach jej piosenki. Najszerszy przegląd dorobku Artystki dostępny jest w serii antologii Ireny Santor, z której dwa 4-płytowe albumy Piosenki cz. 1 i Piosenki cz. 2 ukazały się już na rynku nakładem Warner Music Poland.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s