Otyłość to nie kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia

dlaczego pic mlekoDostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych każdego dnia jest kluczowym elementem do prawidłowego rozwoju organizmu. Normy żywienia, które określają zapotrzebowanie na składniki odżywcze są uzależnione między innymi od wieku, płci jak i aktywności fizycznej. Różnica między poborem a wydatkowaniem energii, prowadzi często do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie i staje się poważnym problemem zdrowotnym. Utrzymanie prawidłowej masy ciała w okresie dzieciństwa obniża ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości w dorosłym życiu.

W trosce o nasze dzieci, aby nie dotknęła ich światowa epidemia chorób cywilizacyjnych, powinniśmy od początku stosować zdrowe nawyki żywieniowe i zachęcać do aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że to rodzina jest najważniejszym środowiskiem życia dziecka, to ona kształtuje jego zachowania żywieniowe i sposób spędzania wolnego czasu, „czym skorupka za młodu nasiąknie….”

Właściwie skomponowany plan żywieniowy jest niezwykle ważny. A jeszcze uzupełniony aktywnością ruchową zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny najmłodszych.  Wzmocni ich układ odpornościowy, wpłynie na samopoczucie oraz poprawi koncentrację i zdolność uczenia. To z kolei przełoży się na dobre wyniki w szkole. Połączenie systematycznego wysiłku fizycznego oraz diety bogatej w mleko i przetwory mleczne, która dostarcza wapń wzmacniający kości, zapobiega deformacjom kręgosłupa u najmłodszych, chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz wystąpienia otyłości czy cukrzycy.

Należy przy tym pamiętać, iż za pozbycie się zbędnych kg w 30% odpowiadają ćwiczenia, a w 70% dieta. Stosowanie prawidłowo zbilansowanego żywienia, bogatego w nabiał pomaga spalić tkankę tłuszczową gromadzącą się zwłaszcza w okolicy brzucha.
Z kolei deficyt produktów mlecznych w jadłospisie zarówno dzieci i dorosłych prowadzić może do rozwoju nadwagi i otyłości.

Mleko i jego przetwory wspomagają proces odchudzania i utrzymują wagę na prawidłowym poziomie. Zaliczane do produktów niskokalorycznych, świetnie sycą i nawadniają organizm to:

Print1 szklanka mleka  3,2% zawiera 152,5 kcal

1 szklanka mleka 2% zawiera 117,5 kcal

1 szklanka mleka 0,5% zawiera 97,5 kcal

1 szklanka jogurtu naturalnego – 150 kcal

plaster sera twarogowego chudego zawiera 30 kcal
plaster sera twarogowego półtłustego zawiera – 40 kcal

Jednym z istotnych składników nabiału jest łatwo przyswajalny wapń. Doceniany ze względu na swój dobroczynny wpływ na układ kostny, odgrywa on ważną rolę w spalaniu tkanki tłuszczowej. Pierwiastek ten reguluje metabolizm organizmu i obniża wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego. Produkty mleczne stawioną również źródło witamin z grupy B, witaminy A oraz minerałów jak magnez i cynk, które zapewniają energię i witalność. Co więcej zawarty w nich tłuszcz mleczny, wspólnie z  witaminą D i  sprzężonym kwasem linolowym (CLA) wpływa na znaczy spadek masy ciała. Ponadto artykuły mleczne zawierają dużą ilość białek serwetkowych zawierających aminokwas niezbędny dla organizmu – leucynę, która utrzymuje na odpowiednim poziomie masy mięśniowej podczas procesu chudnięcia.

kotSkuteczny ubytek wagi wystąpi wtedy, gdy uwzględnimy w naszych posiłkach także  produkty mleczne fermentowane. Jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko poprawią perystaltykę jelit, rozwijają korzystną mikroflorę jelitową  i zwalczają zaparcia. Usuwają one także toksyny z organizm oraz  regulują wydzielenie soków trawiennych, żółci, co podkręca metabolizm. Dzięki czemu kalorie szybciej są spalane. Stanowią one doskonałą przekąskę lub służą jako dodatek do głównych posiłków. Zapobiegają także gwałtownym skokom cukru we krwi i hamują skutecznie napady głodu.

Strategicznym celem programu „Mamy kota na punkcie mleka” jest zmiana nawyków żywieniowych u dzieci oraz przekonanie najmłodszych i ich opiekunów do tego, że mleka i produktów mlecznych powinno być więcej w ich codziennej diecie. W propagowaniu zdrowego odżywiania mają pomóc działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

Kampania „Mamy kota na punkcie mleka” jest realizowana dzięki Polskiej Izbie Mleka oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Sfinansowana jest z Funduszu Promocji Mleka.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s