57. Krakowski Festiwal Filmowy rusza w niedzielę

28 maja w niedzielę rozpocznie się 57. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W ciągu 8 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych ponad 200 filmów z Polski i z całego świata, w większości pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy.

1_BruderJakob

Uroczystą galę otwarcia Festiwalu, która odbędzie się w kinie Kijów.Centrum o godz. 18.00, uświetni światowa premiera dokumentu „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta. To pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych. Większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem. Film oceni Jury dwóch festiwalowych konkursów: polskiego i międzynarodowego konkursu dokumentalnego.

Festiwal zainauguruje uroczysta ceremonia, ale pokazy filmów i spotkania z twórcami rozpoczynają się już w samo południe. 28 maja o godz. 16.00 w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się również wernisaż wystawy portretów ludzi świata kina, “Twarzą w Twarz” z udziałem autorów identyfikacji wizualnej Festiwalu: Kuby Sowińskiego i Jakuba de Barbaro.

beks

Gościem specjalnym Festiwalu jest w tym roku kinematografia niemiecka – w ramach sekcji “Fokus na Niemcy” zaprezentowane zostaną najnowsze niemieckie filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Sekcję zainauguruje w poniedziałek, 29 maja o godz. 20.00 pokaz filmu „Brat Jakob” w kinie Kijów.Centrum z udziałem autora. Elí Roland Sachs udokumentował fascynujący proces duchowej transformacji swojego brata, prowadząc z nim swoisty filmowy dialog w poszukiwaniu wyjaśnień i prób odbudowania relacji. Film jest także próbą odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące istoty wiary i jej miejsca w życiu człowieka, a także opowieścią o akceptacji, wolności i stereotypach.

Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji bezprecedensowym uhonorowaniem nagrodą Smoka Smoków dwóch wybitnych weteranów tego gatunku, Witolda Giersza i Daniela Szczechury. Nagroda Smoka Smoków przyznawana za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii zostanie uroczyście wręczona laureatom 30 maja, we wtorek o godz. 20.00 w kinie Kijów.Centrum. Ceremonii towarzyszyć będzie prezentacja wyjątkowych filmów obu artystów. W programie Festiwalu znajdzie się także obszerna retrospektywa dzieł artystów.

Maszyna ludzkich marzeń, reż. Roy Cohen

Niezliczonym pokazom filmowym towarzyszyć będą także projekcje i wydarzenia specjalne, jak odsłonięcie pamiątkowej tablicy i pokaz filmów pamięci Yorama Grossa; koncerty muzyczne Mary Komasy i Marka Dyjaka oraz wydarzenia dla branży KFF Industry. W odpowiedzi na oczekiwania widzów kontynuowany będzie także cykl Krytyczne poranki, czyli bliskie spotkania krytyków z twórcami filmów prezentowanych w ramach Festiwalu.

W czwartej edycji cyklu Docs+Science pojawi się przegląd najciekawszych dokumentów naukowych i spotkania z ekspertami. W plenerowym Kinie pod Wawelem, w ramach cyklu “Dźwięki muzyki” zaprezentowanych będzie 5 filmów dokumentalnych i fabularnych pod hasłem “Bardowie” – historie legendarnych artystów, którzy stali się sławni głównie dzięki tekstom swych piosenek, ale i porywającym melodiom.

Tradycyjnie odbędą się również pokazy filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach („Laureaci festiwali”), polskich filmów dokumentalnych, animowanych i krótkich fabuł wyreżyserowanych zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Polska panorama”), przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2016 roku („Short Matters! – krótkie filmy roku”), pokazy dla dzieci i młodzieży (Kids & Youth – kino dla młodych), prezentacja najgłośniejszych dokumentów minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”) i filmów zrealizowanych w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”)

Nieletnie matki, Ronen Zaretzky, Yael Kipper

W rywalizacji o uznanie jury i publiczności zmierzy się w czterech konkursach 89 filmów. Najlepsze produkcje ze wszystkich zakątków globu wezmą udział w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, w konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic i Konkursie polskim.

Krakowski Festiwal Filmowy odwiedzi w tym roku ponad 800 i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, przedstawicieli festiwali.

57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 28 maja do 4 czerwca 2017r.

Szczegółowy program i sprzedaż biletów: www.krakowfilmfestival.pl

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s