Twarzą w twarz – Identyfikacja wizualna 57. KFF

W 2011 roku Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczął współpracę z duetem projektantów, Kubą Sowińskim i Jakubem de Barbaro, którzy zdecydowali się zastąpić coroczny autorski plakat Festiwalu nowatorskim konceptem, który mimo znaczących modyfikacji wizualnych realizowany jest konsekwentnie do tej pory.

Przyczynkiem do stworzenia identyfikacji wizualnej 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego stał się tym razem pomysł zrealizowania wystawy amatorskich portretów ludzi świata kina. Rysunki tworzone przez przyjaciół Krakowskiej Fundacji Filmowej na potrzeby planowanej ekspozycji zainspirowały Sowińskiego i De Barbaro do stworzenia na ich podstawie tegorocznej oprawy graficznej Festiwalu.

Filmy od lat cieszące się szczególną uwagą selekcjonerów Festiwalu to takie, w których na pierwszym planie jest człowiek i jego często intymna i niebanalna historia. Tegoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu, tak jak filmy dokumentalne, pokazuje człowieka, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami i ułomnościami. Wykorzystane portrety są zaprzeczeniem wszechobecnej obsesji piękna i ideału twarzy ikon popkultury przetwarzanych przez specjalistyczne programy graficzne. Z rysunków wyłaniają się także obrazy samych ich autorów, którzy wyrażając szczere, prawdziwe emocje względem filmowych idoli, obnażają swoje własne słabości i nieudolności.

Niektóre z portretów zdają się być brzydkie, ale jak twierdzi Jakub de Barbaro “W tym ich siła. Dzięki temu że są brzydkie, dajemy sygnał, że nie boimy się prawdy”. Rysunkowa stylistyka oprawy graficznej jest też formalnym nawiązaniem do tegorocznego jubileuszu 70-lecia polskiej animacji.

W poprzednich latach, duet twórców systematycznie opierał projekty plakatów Festiwalu o treści pochodzące z festiwalowych filmów. Tworzył śmiałe kompozycje, posługując się nieoczywistymi klatkami filmowymi, precyzyjnie wyselekcjonowanymi cytatami, prowokacyjnymi listami dialogowymi lub samymi tytułami filmów, zapisanymi w oryginalnych językach, z często egzotycznych krajów ich produkcji. Poszczególne elementy identyfikacji tworzyły zawsze niezwykle spójną całość z miejscem ich ekspozycji i generowały nowy samodzielny, niekiedy zabawny, a niekiedy kontrowersyjny kontekst.

plakaty56-KFF-2

Podobnie jest w tym roku. Obszerna galeria portretów zebranych w celu stworzenia wystawy towarzyszącej Festiwalowi nabiera nowych znaczeń dzięki niezwykle przemyślanym zestawieniom na materiałach drukowanych, reklamach w mediach, gadżetach festiwalowych czy wielkoformatowych elementach reklamowych w przestrzeni miejskiej.

Wernisaż wystawy portretów “Twarzą w twarz” odbędzie się w dzień rozpoczęcia 57. krakowskiego Festiwalu Filmowego, 28 maja 2017 roku o godz. 16.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Ponadto, w Centrum Festiwalowym zostanie przygotowane specjalne stanowisko do samodzielnego tworzenia portretów filmowych idoli przez gości i uczestników Festiwalu w trakcie jego trwania.

Jakub de Barbaro

Urodzony w 1977 roku w Krakowie projektant, specjalizujący się w grafice wydawniczej i identyfikacji wizualnej. Współzałożyciel spółdzielni artystycznej Goldex Poldex oraz Szalonej Galerii. Członek STGU (Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej). Dawniej wykładowca Raffles Design Institute w Szanghaju. Współpracował m.in. z Sternberg Press (Berlin), The Elizabeth Foundation for the Arts (Nowy Jork) i Éditions Dilecta (Paryż).

Kuba Sowiński

Urodzony w 1973 roku w Krakowie, projektant grafiki użytkowej, współtwórca ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”. Wraz z Wojciechem Kubieną prowadzi studio projektowe Biuro Szeryfy oraz pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Członek STGU (Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej). Specjalizuje się w grafice wydawniczej, współpracuje głównie z instytucjami kultury i wydawnictwami.

Plakaty Krakowskiego Festiwalu Filmowego autorstwa Jakuba de Barbaro oraz Kuby Sowińskiego otrzymały nagrodę publiczności w konkursie opraw graficznych festiwali filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie.

 57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 28 maja do 4 czerwca 2017r.

Więcej informacji: http://www.krakowfilmfestival.pl/

Archiwum plakatów Krakowskiego Festiwalu Filmowego:
http://www.krakowfilmfestival.pl/archiwum/plakaty-2016/

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s