Debiutancki album zespołu SALK już dostępny

Oczekiwany, debiutancki album zespołu SALK, 21 kwietnia trafił w ręce fanów. W dniu premiery zespół zaprezentował się na poznańskim festiwalu Spring Break, 23 kwietnia w rodzinnym Krakowie, a w czwartek 27 kwietnia, „elektroniczna ryba głębinowa” dopłynie do Warszawy i zagra materiał z płyty „Matronika” w BARdzo Bardzo.

 

SALK (Selkie And the Lighthouse Keepers) to zespół utworzony w Krakowie przez trzech muzyków: Marcelę Rybską, Michała Sarapatę, Mateusza Sarapatę i poetę – Kamila Kwidzińskiego. Nazwa zespołu powstała na bazie inspiracji animacją „Song of the Sea” i mitologią celtycką. SALK to połączenie instrumentów tradycyjnych z nowoczesnymi brzmieniami i poezją. Po raz pierwszy przed szeroką publicznością zespół zaprezentował się podczas Koncertu Debiutów na 53. KFPP w Opolu w 2016 roku, wykonując utwór „Matronika”.

SALK_Marcela Rybska_fot_Paula Koszut

Zespół tak opisuje swój album: „Matronika” to dwanaście piosenek, z czego siedem napisanych zostało w języku polskim. W całości da się zauważyć wpływy tradycji songwriterskiej, ale także współczesnych nurtów muzyki elektronicznej oraz post-rockowej ekspresji. Motywy w warstwie słownej, zaczerpnięte z różnych mitologii i wierzeń słowiańskich skontrastowane są z głębokimi, syntetycznymi basami i beatami. Wszystko to spotyka się z organicznymi dźwiękami, które tworzą kolejne warstwy, czasami ledwie słyszalne dla ucha, a w innym wypadku stanowiące trzon utworu.

SALK_fot_Paula Koszut 02

Fabułę i spójność tej płyty buduje przede wszystkim klimat wodny, a kolejne utwory wciągają siebie nawza-jem w coraz większe głębiny, gdzie toczą dyskusję, osadzone wszystkie w jednym świecie, choć często w od-miennych klimatach.” (…) „Nastroju dopełnia książeczka z tekstami pisanymi na maszynie oraz grafikami kra-kowskiej artystki, Doroty Tylki.

SALK_fot Paula Koszut 01

Nastrój w ,,Matronice” budowany jest bowiem oszczędnością w formie i przemyślaną treścią. SALK uznaje warstwę tekstową i muzyczną za równe sobie i kładzie zdecydowany nacisk, by jedno budowało drugie, z zyskiem dla słuchacza, żeby ten, po wysłuchaniu całości, nie był w stanie przez chwilę wrócić do rzeczywistości, lecz opadał na dno z każdym kolejnym utworem.”

Album promuje singiel pt. „Dziecinada”.

Salk_booklet

OBEJRZYJ LYRIC VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=4A5U_wgZ1DQ

 

Tracklista:
1. Alien
2. Mojry
3. Matronika
4. Perfect Storm feat. Lor
5. Latarnik
6. Dead Sea
7. Halmaharea
8. Dziecinada
9. Dizonaur
10. Taiga
11. Kołysanka dla Dwóch Matek (Live, Radio Kraków)
12. Sen Zofii

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s