Wyjątkowe małżeństwo po raz kolejny docenione!

8 lutego odbyło się uroczyste wręczenie XVIII Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. W tym roku laureatami zostali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Maestro odbierając nagrodę, podkreślił jej wyjątkowe znaczenie: Rzadko zostajemy nagrodzeni wspólnie, a Elżbieta zawsze mnie wspierała i walczyła o moją muzykę jak lwica (…) To już 51 lat naszego małżeństwa. Większość utworów napisałem dla niej. Z kolei Elżbieta Penderecka zawsze powtarza: „Jestem nieodłączną częścią jego życia, tak jak on jest moją.”

Dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich to nie pierwsza wspólna nagroda, byli już laureatami „Paszportu Polityki” 2012 w kategorii kreator kultury oraz Glocal Hero Award 2012 za doskonałe współdziałanie oraz kumulację pasji, doświadczenia i twórczej energii przynoszącą spektakularne sukcesy na polu promocji kultury.

nagroda_penderecki

Także i teraz doceniono „szczególną troskę o dziedzictwo muzyczne, wysoki poziom edukacji muzycznej oraz za prowadzoną od lat działalność na rzecz popularyzacji w Polsce muzyki klasycznej. Przede wszystkim za konsekwentne wspieranie utalentowanych muzyków i powołanie do życia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – wyjątkowej przestrzeni, gdzie uzdolniona muzycznie młodzież może rozwijać swoją wrażliwość i udoskonalać swój warsztat, współpracując z najwybitniejszymi wirtuozami z całego świata”. Warto zauważyć, że z dworem Lusławickim wiąże się ciekawa historia – po II wojnie światowej popadł w ruinę. Swą dawną świetność odzyskał właśnie za sprawą Krzysztofa Pendereckiego – dziś jest piękny i odrestaurowany, a otacza go 5-hektarowy park i arboretum.

unnamed

Krzysztof Penderecki jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Do najważniejszych jego prac należą: „Pasja wg św. Łukasza”, „Polskie Requiem”, „Ofiarom Hiroszimy – tren” czy „Polymorphia”. Przez 15 lat był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Grammy, aktualnie jest ponownie do niej nominowany za płytę „Warsaw Philharmonic: Penderecki conducts Pendereck 1” (Warner Classics): „Dies Illa” to jeden z moich najlepszych utworów – mówi Krzysztof Penderecki o prezentowanym tu dziele, światowej premierze fonograficznej.

Żona kompozytora, Elżbieta Penderecka, od 1965 roku dba o wizerunek publiczny męża. W 2003 roku objęła funkcję prezesa Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Jest też pomysłodawcą i organizatorem corocznego Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego.

Posłuchaj

Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w takich dziedzinach jak: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

logo-2

Nagroda im. prof. A. Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie. Warto przy okazji nadmienić, że w ubiegłym roku Fundacja Krobenberga uhonorowała inne artystyczne małżeństwo, wówczas nagrodę odebrali Krystyna Zachwatowicz i śp. Andrzej Wajda.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s