Nelly Furtado powraca po pięcioletniej przerwie

Ponad 20 lat na scenie, ponad 16 mln sprzedanych płyt na świecie, wiele nagród i pochwał, a także przeboje na szczytach światowych list. Nelly Furtado zapisała piękną kartę w świecie muzyki pop. Kanadyjka wkrótce dopisze rozdział kolejny, szósty. Będzie nim album o tytule „The Ride”, który ukaże się 31 marca 2017 roku.

„Rozmarzona”, „czuła” – tak opisuje pierwszą ujawnioną piosenkę, zatytułowaną „Pipe Dreams” prestiżowy magazyn „Rolling Stone”. Dość dostojnie sunąca kompozycja osadzona jest na mocnym beacie perkusji, leciutko podmalowana (szczególnie w drugiej części) elektroniką, lecz charakteru nadaje jej przede wszystko dość subtelny, faktycznie rozmarzony wokal Nelly.

Drugim opublikowanym utworem jest nieco szybszy „Cold Hard Truth”

nelly-furtado-the-ride-copy

Płyta „The Ride” powstała dzięki współpracy Nelly Furtado i laureata Grammy, producenta Johna Congletona (St. Vincent, Blondie, Erykah Badu, Franz Ferdinand, Marilyn Manson), poznanego dzięki Annie Clark z St. Vincent. Prace odbywały się jego studiu w Dallas, a także w Toronto.

– Doświadczenie pracy z Johnem określiłabym jako bardzo cool, bo ja pochodzę ze świata popu i naturalnie ku niemu dążę, a on jest w stanie tak przearanżować moje piosenki, że mają posmak wręcz punkowy. Sama nigdy bym na to nie wpadła – zapewnia Kanadyjka.,

Na zderzenie muzycznych światów zwrócił uwagę w swej recenzji piosenki „Pipe Dreams” serwis Brooklyn Vegan. – W jak najlepszym sensie – czytamy.

Czego można spodziewać się po albumie „The Ride”? Tego można się trochę dowiedzieć od Nelly z zapowiedzi płyty, która znajduje się pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=7fmatv-1wgg

Kariera Nelly Furtado na dobre rozpoczęła się w 2000 roku (wystartowała cztery lata wcześniej) od albumu „Whoa, Nelly!”, dzięki której otrzymała nominację do Grammy za przebój „I’m Like A Bird”. Później, regularnie co trzy lata, kanadyjska artystka dostarczała światu kolejne owoce swojej muzycznej wyobraźni – „Folklore” (2003), „Loose” (2006; hity „Promiscuous”, „Maneater”, „Say It Right”, „All Good Things (Must Come To An End)”),”Mi Plan” (2009) oraz „The Spirit Indestructible” (2012). Po tej ostatniej płycie Nelly postanowiła zrobić sobie przerwę od show-biznesu.

unnamed

– To może brzmieć jak szaleństwo, ale pojechałam pewnego dnia do sklepu płytowego mojego znajomego i zapytałam go, czy mogę u niego pracować – wspomina Nelly. – Robiłam rzeczy, które chciałam robić od dawna – szyłam, zajęłam się ceramiką, chodziłam na kursy pisania sztuk teatralnych. Chciałam trochę oczyścić moje życie. Żyłam na pełnym gazie, odkąd skończyłam 19 lat. Dzięki uproszczeniu życia ponownie odnalazłam radość ze sztuki.

Opisane przez artystkę doświadczenia, a także liczne podróże, stanowiły inspirację dla piosenek, które znalazły się na płycie „The Ride”. Wspomniana „Pipe Dreams” została napisana w Kenii i opowiada o poszukiwaniu wody przez tamtejsze kobiety. Wizyta Nelly w Chile zaowocowała utworem „Magic”. Dzięki współpracy z Johnem Congletonem powstały „Flatline”, „Cold Hard Truth”, „Paris Sun”, „Carnival Games”.

– Czasami dobrze jest się zatrzymać i spojrzeć na to, czego doświadczyło się w czasie podróży – mówi Nelly Furtado, nawiązując do tytułu albumu.

Dzięki takiemu podejściu powstała płyta odważna, śmiała, dająca do zrozumienia, że mamy do czynienia z artystką, która nie zamierza przepraszać za nic, co już zrobiła i co jeszcze zrobić zamierza.

Tracklista płyty:

 1. Cold Hard Truth
 2. Flatline
 3. Carnival Games
 4. Live5. Paris Sun
 5. Sticks and Stones
 6. Magic
 7. Pipe Dreams
 8. Palaces
 9. Tap Dancing
 10. Right Road
 11. Phoenix

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s