Kosmopolityczna Anna Maria Jopek – premiera albumu „Minione”

Po podróżach w głąb muzyki japońskiej („Haiku”) i luzofońskiej („Sobremesa”) Anna Maria Jopek śpiewa po polsku z Kubańczykami. 3 lutego 2017 r. odbyła się premiera płyty „Minione”.

Najnowszy album Anny Marii Jopek to wskrzeszenie najpiękniejszych przedwojennych polskich tang. Płyta powstała w kooperacji z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – rewelacyjnym Gonzalo Rubalcab.

anna-maria-jopek-cosmopolitan-1

Spośród siedmiuset przesłuchanych tang i boler artyści wspólnie wybrali te, które inspirowały i poruszały ich najbardziej. Wśród nich znalazły się m.in. melodie doskonale rozpoznawalne także dzisiaj: „Ta Ostatnia Niedziela”, „Miasteczko Bełz”, czy „Rebeka”, ale również te zapomniane, na nowo zaaranżowane i powołane do życia przez międzynarodowy zespół.

Artyści pomimo różnic kulturowych i innego dziedzictwa muzycznego byli wyjątkowo zgodni przy wyborze repertuaru na tę wyjątkową płytę. Okazuje się, że przedwojenne polskie szlagiery mogą być pomostem pomiędzy kulturami: polską, kubańską, żydowską, argentyńską  i amerykańską.

Jak mówi Anna Maria Jopek – Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność. To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękną i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności. Nic tak nie łączy ludzi, nie ma nic bardziej kosmopolitycznego od niej.

Producentem i autorem aranżacji „Minionych” jest Gonzalo Rubalcaba. Album w najwyższym standardzie audiofilskim zrealizował wielokrotny laureat nagrody Grammy Carlos Alvarez w legendarnym studio nagraniowym The Hit Factory Criteria Miami na Florydzie. Nagrania odbywały się w studio nagraniowym w Miami i w budynku Cosmopolitan w Warszawie.

Lwia część materiału na płytę powstała w apartamentowcu przy Placu Grzybowskim w samym sercu Warszawy, skąd rozciąga się jeden z najbardziej zapierających dech widoków na stolicę. Na to co nowe i co minione w tym mieście, a jednak wciąż obecne w sercach i życiu mieszkających tu ludzi – mówi Anna Maria Jopek.

Płyta jest dostępna w salonach EMPiK oraz na http://www.empik.com.

minione

Już 21 marca Anna Maria Jopek wraz z drużyną z Hawany rusza w trasę koncertową. Premierowy projekt „Minione”  będzie można usłyszeć w 11 miastach:

21/03/2017 – TORUŃ / Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
22/03/2017 – GDAŃSK / Polska Filharmonia Bałtycka
24/03/2017 – BIELSKO-BIAŁA / Bielskie Centrum Kultury
25/03/2017 – POZNAŃ / Sala Ziemi
26/03/2017 – ŁÓDŹ / Wytwórnia
28/03/2017 – WARSZAWA / Teatr Muzyczny Roma – 2 koncerty
31/03/2017 – KRAKÓW / ICE KRAKÓW
2/04/2017 – WROCŁAW / Narodowe Forum Muzyki
4/04/2017 – SZCZECIN / Filharmonia w Szczecinie
6/04/2017 – LUBLIN / Teatr Stary
7/04/2017 – LUBLIN / Teatr Stary
8/04/2017 – KATOWICE / NOSPR

fot. materiały prasowe

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s