4 pory roku na rynku nieruchomości

Decyzja kupna domu jest jedną z najważniejszych w życiu. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – przeanalizować własne potrzeby i możliwości, porównać oferty w różnych lokalizacjach, nie zapominając o weryfikacji planów zagospodarowania terenów wokół inwestycji, a także sprawdzić jaka jest w danym momencie sytuacja na rynku nieruchomości. W jakich miesiącach najchętniej kupuje się domy, a która pora roku to czas zastoju na rynku nieruchomości?

11pomn

Zima – rozeznanie terenu

Na początku roku większość ludzi robi plany na nadchodzące dwanaście miesięcy. Wtedy też podejmują decyzję o tym, czy są gotowi na kupno swojego domu. – Grudzień to okres stagnacji, bo wszyscy zajmują się Świętami, ale w styczniu i lutym można zauważyć większe zainteresowanie oglądaniem nieruchomości na sprzedaż. Mimo to do sfinalizowania transakcji dochodzi sporadycznie. Potencjalni klienci raczej badają rynek, sprawdzają nowe lokalizacje i oferty. Szukają przede wszystkim inwestycji na przyszłość, w końcu w tym domu spędzą najbliższe lata. – Willa w dobrej lokalizacji to nie tylko kwestia komfortu życia, ale i bardzo dobra lokata kapitału. W odróżnieniu od instrumentów finansowych – bardzo stabilna. Nieruchomości z segmentu premium są odporne na wahania rynku, praktycznie gwarantują więc wzrost wartości inwestycji w średniookresowej, a nawet krótkookresowej perspektywie. Takim przykładem jest Osiedle Konstancja, które od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, stąd jest stale rozbudowywane – dodaje Maciej Jarzemski, przedstawiciel GTC Konstancja, dewelopera podwarszawskiego, prestiżowego osiedla domów jednorodzinnych Konstancja.

a1-bpomn

Wiosna – ożywienie na rynku

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, czujemy przypływ energii, mamy chęć do działania i jesteśmy gotowi na zmiany. Stąd to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do finalizowania transakcji. Wiosną chęć posiadania domu wzmaga wizja własnego zielonego ogrodu, gdzie będzie można relaksować się po pracy i spędzać wieczory ze znajomymi. Pierwsze cieplejsze miesiące roku to  bardzo dobry czas, by zaprojektować takie wymarzone miejsce, by niebawem jeść śniadanie na tarasie i cieszyć się urokami natury. – Wiosną zainteresowanie domami wyraźnie wzrasta. Często ekskluzywne domy kupuje się w dużym stopniu gotówką. Początek roku to czas dywidend w spółkach, rozliczenia bonusów i prowizji za miniony rok, a przy obecnych niskich stopach procentowych inwestycja w nieruchomości jest najczęstszą alternatywą w stosunku do lokat bankowych – podsumowuje Joanna Iwanowska-Nielsen, wieloletni ekspert na rynku nieruchomości z segmentu premium.

f1-bpomn

Lato –  spokojniejszy czas

W wakacje jest zawsze nieco mniej pracy – ludzie mają więcej czasu, by zająć się poszukiwaniem domu, kwestiami prawnymi i finansowymi. – Latem mamy sporo spotkań z potencjalnymi kupcami domów na naszym osiedlu. Z pewnością zachęca ich do tego pogoda oraz mniej napięty plan dnia. Okres wakacyjny sprzyja koniunkturze w branży nieruchomości z pierwszej ręki Z drugiej strony często już zaczęte tematy sprzedaży nie są w tym czasie ostatecznie finalizowane. Przykładowo na naszym osiedlu mieszka wielu obcokrajowców, którzy wracają w tym czasie np. do Francji czy Włoch – wyjaśnia Marta Dziudzi, specjalistka ds. sprzedaży z GTC Konstancja.

Jesień – okres prosperity

Jesień to dobry czas na rynku nieruchomości. Ludzie wracają z wakacji z większym impetem do pracy i chęcią o działania. – Końcówka roku to czas żniw w branży nieruchomości. Podobnie jak dla naszych klientów, tak i dla nas to czas podsumowań i planowania. Wraz z początkiem nowego roku publikowane są wszelkie zestawienia i analizy minionych 12 miesięcy. Na tej bazie można tworzyć prognozy na kolejny rok i podejmować decyzje o nowych przedsięwzięciach. Klienci często chcą zakończyć rok dobrą inwestycją – tłumaczy Maciej Jarzemski z GTC Konstancja.

logo

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s